AktüelİnsanYaşamLimasol’da özel bir klinik HİV pozitif bireye ilk yardım tedavisini reddetti

Klinik HIV pozitif olduğu için kadına ilk yardım teklifini reddetti
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 24, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Pazar günü Limasol’da Genel Sağlık Sistemine bağlı olmayan özel bir klinikte, Kıbrıs’ı yıllar öncesine götüren bir olay meydana geldi.

HIV Pozitifleri Destekleme Merkezi Başkanı Stella Michailidou, RİK’e yaptığı açıklamada, özel hastanenin ilk yardıma gelen HIV pozitif kişileri tedavi etmeyi reddetmesinden şikayet etti.

Yapılan röntgenden sonra, bir kadının iç hematom ve büyük bir travma olduğu ve derhal ameliyat olması gerektiği tespit edildi.

Ancak, kadının ailesi tarafından hastaneye çağrılan Michailidou’ya göre, klinik kadına HIV pozitif olduğu için ilk yardım teklifini reddetti.

Nöbetçi doktorun, durumunu bilmediğini, kendisine hastane yönetimiyle temasa geçtiğini ve onların yaralıları tedavi etmesini yasakladığını söylediğini açıkladı.

Kadın daha sonra Genel Sağlık sistemine bağlı bir hastaneye sevk edildi ve orada ilk yardımı aldıktan sonra, 48 saat gözetim altında tutuldu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık