koronavirusLimasol ve Baf için seyahat yasağıyla ilgili kararname yayımlandı

Sağlık Bakanı Constantinos Ioannou, COVID-19’un yayılmasından korunmak için Limasol ve Baf bölgelerine yönelik yeni tedbirlerin ardından seyahat yasağına ilişkin belirli sınırlamaların olduğu bir kararname yayımladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 14, 2020
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Sağlık Bakanı Constantinos Ioannou, COVID-19’un yayılmasından korunmak için Limasol ve Baf bölgelerine yönelik yeni tedbirlerin ardından seyahat yasağına ilişkin belirli sınırlamaların olduğu bir kararname yayımladı.

Söz konusu iki bölge 30 Kasım’a kadar karantinada kalacak. 4 Kasım’da duyurulanlar çerçevesinde diğer bölgelerde de daha sıkı tedbirler uygulanıyor.

Polis, bugün 12.00’den itibaren vatandaşları kontrol edip ihlal edenleri rapor etmeye başladığını bildirdi.

Kararnamede, Limasol ve Baf bölgelerinde, işyerlerine gidip gelmeler, işyerinden belgeli çalışmaya gidenler, tıbbi amaçlarla seyahat edenler veya eczaneye gidenler veya acil tıbbi müdahale için veterinere gidenler, avlanma izni verilen günlerde avlanma belgesi olup avlanmaya gidenler saat 03.00’ten itibaren ve sürekli ikamet belgesini ibraz edenler hariç (yerel) 23.00 – 05.00 saatleri arasında seyahat yasağı olduğu belirtiliyor.

Lefkoşa, Larnaka ve Mağusa bölgesindeki avcıların, Limasol ve Baf’ta avlanmaları yasaklanırken kararnamede, sınırlamaların dışında tutulan, Limasol ve Baf arası veya bu şehirlere girişi çıkış yapabileceklerle ilgili şartlar da belirtiliyor.

Sınırlamalarda Limasol Baf arası ham madde veya bitmiş ürün taşıyan kamyon şoförleri muaf olacaklar; ancak taşıma belgesi bulundurmaları zorunlu olacak. İnşaat alanlarında, petrol tesislerinde, gıda ve tarım sanayiinde çalışanlar veya ilaç üretim şirketlerinde çalışanlar sınırlamaların dışında olacaklar. Acil makine parçası ihtiyacı olanların, ayrıca geçerli gazeteci kimlik kartı bulunan medyanın işyerinden izin belgesiyle seyahatine izin verilecek.

Seyahat yasağından, işyerlerinden imzalı belgeleri olanlar ya da aşağıdaki alanlarda çalışanlar da muaf tutulacaklar: ‘Elektrik, su tedariki yapanlar, telekomünikasyon, hava ulaşım ve hava trafik kontrolü, hapishane hizmetleri, polisin elektromekanik kurumu ve makine tamir bakımı hizmetleri, itfaiye hizmetleri ve Milli Muhafız Ordusu, liman trafik ve atık yönetimi hizmetleri.

Larnaka ve Baf uluslararası havaalanlarından gelen ve gidenlere de seyahat serbestisi verildi. Ancak bu kişilerin üzerinde isimleri olan uçak biletlerini ve diğer tüm uçuş belgelerini yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

 Limasol ve Larnaka limanı, Larnaka ve Baf havaalanlarından nakliye işi yapanlar sevkiyat belgelerini göstererek serbest seyahat edebilecekler.

Tüm bölgelerden paket kargo servisi ve özel güvenlik hizmetlerine de izin verildi.Sporcular ve spor kulüplerinde yarışanlara eğitim amaçlı veya yarışma için seyahat izni verildi.

Otobüs ve taksiler de tüm bölgelere seyahat edebilecek.

Boşanmış ve ayrı yaşayan ebeveynler, ilgili mahkeme belgeleriyle birlikte çocuklarını görmek için Limasol ve Baf bölgelerine gidebilecekler.

18 Kasım Çarşamba gününden itibaren, seyahat sınırlamalarından muaf olan her kişinin seyahatinden 7 gün önce belgelenmiş olumsuz bir PCR testini göstermesi gerekiyor.

Limasol ve Baf bölgelerinde saat 20.00- 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulamaya kondu. Diğer bölgelerde sokağa çıkma yasağı saat 23.00-05.00 saatleri arasında uygulanacak.

Kamu alanlarında (parklar, meydanlar, barajlar, piknik alanları, plajlar, yürüyüş yolları, marinalar vb. yerlerde, spor amaçlı olanlar hariç, iki kişiyi aşmayacak şekilde, ebeveynleri spor yapan küçük çocuklar dâhil olmak üzere toplanmalar yasaklandı.

Ev toplanmalarında her ev için kişi sayısının çocuklar dâhil 10’u aşmamasına, dini törenlere (düğün, vaftiz törenleri, cenazeler) 10 kişiye kadar izin verilmiş ancak kilise ayinlerine kişilerin katılmasına izin verilmeyecek.

Devlet ve özel liselerle yüksek eğitim kurumlarında 16 Kasım’dan itibaren uzaktan eğitim uygulanacak. Kreş, ilkokul ve ortaokullar faaliyetlerine normal şekilde devam edecek.

Yerel yönetimler dâhil kamu hizmetleri acil durumlar ve vatandaşa hizmet için en az personelle çalışacak. Devlet memurları görevlerini çevrimiçi veya rotasyon usulüyle yerine getirecekler. Temel hizmetler sağlık protokollerine uygun olarak bu uygulamanın dışında tutulacak ve her zamanki gibi verilecek.

Devlet ve özel hastanelere, kliniklere, tıp ve tanı merkezlerine ziyaretler yasaklanacak.

Restoranlarda, tavernalarda, kafelerde, pizzacılarda, meyhanelerde, birahanelerde, barlarda, kafelerde, spor kulüplerinin içerisindeki kantinlerin restoranlarında, kültürel kulüpler, sendikalar vb.’nin faaliyetleri, evlere servis ve paket servis hariç durdurulacak. Paket servis çalışanlarının 20.00’den sonra hizmetlerine devam etmelerine, otellerdeki restoranlarda ve turistlerin kaldığı yerlerde müşterilere saat 22.30’a kadar hizmet verilmesi kararlaştırıldı. Baf Havaalanı’nda yiyecek veren konaklama yeri bunun dışında tutuldu.

Güzellik salonları, dövme salonları, kuaförler ve berberlerin faaliyetleri durduruldu.
  

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..