koronavirusLimasol, kısıtlamaların gevşetilmesi önünde engel

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin koronavirüse karşı uyguladığı kısıtlamalarda gevşemeye gidilmesinin önündeki en büyük engelin Limasol olduğu, kentteki epidemiyolojik verilerin, uzmanları bir daha düşünmeye sevk ettiği bildirildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 24, 2021
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin koronavirüse karşı uyguladığı kısıtlamalarda gevşemeye gidilmesinin önündeki en büyük engelin Limasol olduğu, kentteki epidemiyolojik verilerin, uzmanları bir daha düşünmeye sevk ettiği bildirildi.

Alithia’nın haberine göre kısıtlamalarda gevşemeye gidilebilmesi için epidemiyolojik göstergenin yüzde 1’in altında olması gerektiğini söyleyen uzmanlar Kıbrıs Cumhuriyeti genelinde bu göstergenin Limasol hariç yüzde 0,3- yüzde 0,4 olduğuna işaret etti. Uzmanlar Limasol’da yapılan testler sonucu günde 60-70 pozitif vaka saptandığına ve epidemiyolojik yükün yüzde 60-70’inin Limasol kaynaklı olduğuna dikkat çekti.

Fileleftheros, Sağlık Bakanı Konstantinos Yoannu’nun dün sabah Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kısıtlama önlemlerini gevşetme niyetini açıklamakla birlikte lokanta vb. yeme içme yerlerinin Mart ayının ilk 10 gününden önce açılmasının söz konusu olmadığına, SMS yoluyla sokağa çıkma izni alınması uygulamasının da birkaç hafta daha süreceğine işaret ettiğini yazdı.

Gazete, epidemiyoloji grubu üyelerinin de dün kendi aralarında telekonferans yaparak gevşetme önerilerini belirlediklerini, önerilerin bugün Nikos Anastasiadis’e sunulacağını kaydetti.

Alithia, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın koronavirüs kısıtlamalarının aşamalı olarak kaldırılabileceğini, uçuşların da 17 Mayıs itibarıyla başlayabileceğini açıklamasının ardından büyük tur operatörleri ve havayolu şirketlerinin açıkladığı verilere dayanarak, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Yunanistan’ın İngilizler tatil için gitmek istedikleri yerler arasında bulunduğunu yazdı.

Haberi “İlk Kırlangıçlar Gibi… İngiltere’den Turizm İçin Cesaret Verici Mesajlar” başlığıyla manşete çeken gazeteye göre Thomas Cook isimli havayolu şirketi Johnson’un açıklamasından sonra web sitesinde yüzde 100 hareketlilik olduğunu açıkladı. EasyJet’in uçuş rezervasyonlarında yüzde 337, turistik paket rezervasyonlarında da yüzde 630 artış, TUI de en çok Yunanistan, İspanya ve Türkiye için turistik paket rezervasyonu aldığını açıkladı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık