koronavirusLimasol atık suyunda virüs izine rastlandı

Kıbrıs Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmanın ön sonuçlarına göre, Limasol'un kentsel atık sularında SARS-CoV-2 virüsünün genetik materyalinin varlığının tespit edildiği belirlendi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 9, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmanın ön sonuçlarına göre, Limasol’un kentsel atık sularında SARS-CoV-2 virüsünün genetik materyalinin varlığının tespit edildiği belirlendi.

Üniversite, geçtiğimiz Aralık ayında Limasol – Amathus Kanalizasyon Kurulu (Sala) ile üniversite arasında gerçekleştirilen işbirliği anlaşmasına bağlı olarak bir çalışma gerçekleştirdi. Sonuçlara göre, Ocak ve Şubat 2021 dönemi arasında Limasol bölgesinin kentsel atık sularında yapılan çalışmayla, suda virüsün parçalarının tespit edildiği belirlendi.

Şubat 2021’de, virüsün genetik materyalinin fragmanlarının konsantrasyonunda istatistiksel olarak anlamlı bir artış kaydedilmişti. Kurul konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sonuçların tutarlı olduğu ve bunun hastalığın yayılma derecesi ile ilişkili olduğu belirtildi.

Sala ve Kıbrıs Üniversitesi, Sağlık Bakanlığı ile olası bir işbirliğinin ve klasik epidemiyolojik verilerin kanalizasyon gözlemevi ile bağlantısının, ülkedeki COVİD-19 pandemisinin seyrinin daha iyi anlaşılmasına büyük ölçüde katkıda bulunabileceğini düşünüyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık