AktüelDünyaLibya açıklarında göçmen botu battı: En az 57 kişi öldü

Boğularak hayatını kaybeden göçmenler arasında en az 20 kadın ve iki çocuk da bulunuyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 27, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Akdeniz‘de Libya açıklarında bir botun batması sonucu en az 57 göçmenin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler‘e bağlı örgütün sözcüsü Safa Msehli tarafından yapılan açıklamaya göre, Libya’nın liman kenti Al Khums açıklarında düzensiz göçmenleri taşıyan bir bot alabora oldu.

En az 20 kadın ve iki çocuk da kayboldu

Msehli, balıkçılar ve sahil güvenlik tarafından kıyıya getirilerek kurtarılan göçmenlerin aktarımına göre, boğulanlar arasında en az 20 kadın ve iki çocuğun olduğunu söyledi.

Her yıl, özellikle Afrika ülkelerindeki yoksulluk, kuraklık çatışmalar ve diğer nedenlerden dolayı, Libya üzerinden Akdeniz’e açılarak Avrupa’ya ulaşmaya çalışan binlerce düzensiz göçmen, dünyanın gözü önünde yaşanan bu trajedide yaşamlarını yitiriyor. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık