İnsan“LGBTİ Terminolojisi ve Homofobik Bifobik ve Transfobik Tutumlar” Semineri Gerçekleşti

Kıbrıs Toplum Medyası Merkezi (CCMC), Kuir Kıbrıs Derneği ve Thomson Vakfı ortaklığıyla yürütülen Konuşulmayan projesi ve ODTÜ Psikoloji Topluluğu işbirliğinde 4 Kasım Cuma günü “LGBTİ Terminolojisi ve Homofobik Bifobik ve Transfobik Tutumlar” başlıklı seminer 19:00’da ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde Amfi 1’de gerçekleşti. Seminer uzman psikolog Ziba Sertbay’ın Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transgender ve İnterseks (LGBTİ) terminolojisi hakkında genel bir bilgi vermesiyle başlayıp, yine Sertbay’ın Homofobi, Bifobi ve Transfobiyi anlatan sunumuyla devam edip, psikologların önyargı üzerine...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 9, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıs Toplum Medyası Merkezi (CCMC), Kuir Kıbrıs Derneği ve Thomson Vakfı ortaklığıyla yürütülen Konuşulmayan projesi ve ODTÜ Psikoloji Topluluğu işbirliğinde 4 Kasım Cuma günü “LGBTİ Terminolojisi ve Homofobik Bifobik ve Transfobik Tutumlar” başlıklı seminer 19:00’da ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde Amfi 1’de gerçekleşti.

Seminer uzman psikolog Ziba Sertbay’ın Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transgender ve İnterseks (LGBTİ) terminolojisi hakkında genel bir bilgi vermesiyle başlayıp, yine Sertbay’ın Homofobi, Bifobi ve Transfobiyi anlatan sunumuyla devam edip, psikologların önyargı üzerine nasıl çalışabilecekleri üzerine bilgilerin aktarılmasıyla son buldu.

ODTÜ öğrencilerinin büyük ilgi gösterdikleri seminerde, Sertbay homofobi, bifobi ve transfobinin, tıpkı ırkçılık ve cinsiyetçilik gibi birer önyargı çeşiti olduğuna vurgu yaparken, bu olumsuz duygu, tutum ve davranışların üstesinden gelinebilecek bir çok yöntemi olduğundan bahsetti. Bu yöntemlerden en önemlilerinden bir tanesinin ise, eğitim olduğunun ve okullarda çeşitlilik eğitimlerinin sadece LGBTİ bireylere yönelik önyargıyı azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda herhangi bir sebepten dolayı ayrımcılığa maruz kalan öğrencilere karşı önyargıları da yıkabileceğimizi belirtti.

Seminer, ODTÜ’lü öğrencilerin merak ettikleri konular üzerine sordukları sorular ile tamamlandı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık