AktüelPolitika“LGBTİ kişilere ayrımcılığın kalkması için devlet önlem almalı”

Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı 17 Mayıs Uluslarası Homofobi, Transfobi ve Bifobi ile Mücadele Günü nedeniyle mesaj yayımladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 18, 2019
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

KTİHV 17 Mayıs Uluslarası Homofobi, Transfobi ve Bifobi ile Mücadele gününde lezbiyen, eşcinsel, biseksüel, transseksüel ve interseks (LGBTİ) bireylerin insan haklarını desteklemeye ve koruma konusundaki mücadelesine devam edecektir.

KKTC’de LGBTİ bireylerin büyük bir kısmı haklara ulaşmak için cinsel kimlik veya cinsel yönelimlerini saklamak zorunda kalmaktadırlar. Cinsel yönelim veya cinsel kimliğini açıklayan LGBTİ kişiler bazı durumlarda şiddete maruz kalmakta, işlerini kaybetmek, sosyal dışlanmaya maruz kalmakta veya aileleri tarafından ret edilmektedirler.

Bunun yanında aynı cinsiyetten ortak bir hayat süren kişilerin, birlikteliği yasal kabul edilmemekte, aile kurma hakları ve miras hakları yasallaştırılmamaktadır.

Aynı zamanda, ayrımcılığa maruz kalan diğer gruplar gibi LGBTİ kişilerin uğradığı nefret suçları da, nefret suçu ile ilgili yasal düzenlemeler olmadığımı için gerektiği gibi cezalandırılmamaktadır.

Bu yüzden rahatlıkla söyleyebiliriz ki, hâla lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel ve interseks (LGBTİ) bireyleri karşılaşmış olduğu ayrımcımcılıktan koruyacak yasalar ve politikalar uygulanmamaktadır. 17 Mayıs Uluslarası Homofobi, Transfobi ve Bifobi ile Mücadele günü vesilesi ile tüm LGBTİ halkı için adalet ve korumayı sağlayan yasal ve siyasi reformların her zamankinden daha önemli olduğunu hatırlanmalıdır.

Toplumumuzda LGBTİ bireylerin ayrımcılığa maruz kalma durumu maalesef günlük bir gerçeklik haline gelmiştir. Bu sebeple yinelemek isteriz ki cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelinde ayrımcılığın toplumumuzda yeri yoktur ve olmamalıdır. KTİHV, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği veya cinsiyet özellikleri temelinde şiddet, ayrımcılık, taciz ve nefret söylemini her zaman şiddetle kınayacaktır.

Bununla birlikte, sayısız LGBTİ hakları savunucusu, adaletsizliğe meydan okumak ve baskı ve ayrımcılığa maruz kalanlara ses vermek için çalışıyor. Bu nedenle, KTİHV, LGBTİ İnsan Hakları Savunucularını ve LGBTİ’nin en çok ayrımcılığa maruz kaldığı alanlarda aktif olan örgütleri desteklemeye devam edecektir.
17 Mayıs Uluslarası Homofobi, Transfobi ve Bifobi ile Mücadele Günü vesilesiyle LGBTİ kişilere karşı ayrımcılığın ortadan kalkması için devletin önlemler almaya ve bu yönde sosyal politikalar ve yasal düzenlemeler yapma görevi olduğunu hatırlatırız. KTIHV olarak öncelikle, daha önceden Çalışma Dairesi tarafından hazırlanan ayrımcılığı önleme yasalarını yürürlüğe konmasını talep ederiz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..