AktüelDünyaLGBTİ+ aktivistleri Marsha P. Johnson ve Sylvia Riviera’nın anıtı inşa edilecek

2019, LGBTİ+ hak mücadelesinin milatlarından olan Stonewall Ayaklanması’nın 50. yıl dönümüne işaret ediyor. Bu tarihî isyanın tarihî figürleri, LGBTİ+ hareketinin baş aktörlerinden, trans aktivistler Marsha P. Johnson (1945-1992) ve Sylvia Riviera (1951-2002), New York’ta Greenwich Village’da inşa edilecek bir anıtla ölümsüzleştirilecek. Drag queen performanslarıyla da tanınan aktivist Johnson ve Porto Rikolu aktivist Riviera, Stonewall isyanını başlatan, öncüsü olan figürlerdi ve hayatları boyunca da sokak mücadelesini sürdürdüler. Street Transvestite Action Revolutionaries (STAR) örgütünü 1970’de kurdular. STAR,...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 4, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

2019, LGBTİ+ hak mücadelesinin milatlarından olan Stonewall Ayaklanması’nın 50. yıl dönümüne işaret ediyor. Bu tarihî isyanın tarihî figürleri, LGBTİ+ hareketinin baş aktörlerinden, trans aktivistler Marsha P. Johnson (1945-1992) ve Sylvia Riviera (1951-2002), New York’ta Greenwich Village’da inşa edilecek bir anıtla ölümsüzleştirilecek.

Drag queen performanslarıyla da tanınan aktivist Johnson ve Porto Rikolu aktivist Riviera, Stonewall isyanını başlatan, öncüsü olan figürlerdi ve hayatları boyunca da sokak mücadelesini sürdürdüler. Street Transvestite Action Revolutionaries (STAR) örgütünü 1970’de kurdular. STAR, LGBTİ+ bireylere barınak sağlayacak ilk evini aynı senenin ilerleyen günlerinde açmıştı.

Marsha P. Johnson ve Sylvia Riviera için inşa edilecek anıt, Greenwich Village mahallesinde Stonewall Inn barının bir blok ilerisinde konumlanacak. Trans hakları savunucusu Cecilia Gentili, anıtın duyurusunu şu sözlerle yaptı: “Tarihimizin bu en önemli figürlerini bugüne taşımamız için harika bir fırsat… Ama daha da önemlisi, benim ve burada kendini trans olarak tanımlayan diğer herkesin bundan böyle şehrin bu mühim noktasında kendilerinin birer yansımasını görebilecek olmaları.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık