Kıbrıs SorunukoronavirusLefkoşa’nın güneyinde binler sokakta!

Lefkoşa’nın güneyinde binlerce kişi, adanın bölünmüşlüğüne, otoriterleşmeye, yolsuzluklara, başarısız pandemi yönetimine ve polis şiddetine karşı “Os Dame-Buraya Kadar” sloganı altında eylem gerçekleştiriyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 20, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Fotoğraflar: Nuri Sılay

Lefkoşa’nın güneyinde binlerce kişi, adanın bölünmüşlüğüne, otoriterleşmeye, yolsuzluklara, başarısız pandemi yönetimine ve polis şiddetine karşı “Os Dame-Buraya Kadar” sloganı altında eylem gerçekleştiriyor.

13 Şubat’ta gerçekleştirilen ve polisin şiddetiyle büyük tartışmalara yol açan “Os Dame-Buraya Kadar”’ın ilk eyleminin ardından bugün gerçekleştirilen eylem, binlerce kişinin sokağa çıkmasıyla başladı.

13 Şubat’ta gerçekleştirilen “Os Dame-Buraya Kadar” protestosunda polis tarihte ilk kez ‘Toma’ kullanarak eylemcilere saldırmış, birçok kişi yaralanmış ve gözaltına alınmıştı. Eylemde polisin tazyikli su saldırısı nedeniyle gözlerinden yaralanan 25 yaşındaki sanatçı geçirdiği ameliyat sonrası bir gözünün görme yetisini yüzde 25 oranında kaybetmişti.

“Os Dame-Buraya Kadar” eylemlerini sol ve ekolojist örgütler organize ediyor. “Os Dame-Buraya Kadar” platformu Avli, Aeriko, Spiritika, Kıbrıs Sahilleri Koruma Girişimi, Aktif Yurttaşlar, Sispirosi Atakton, Sol Hareket-Federasyon İstiyoruz ve Antifa Lefkoşa’dan oluşuyor. 

Eylemi Accept LGBT+ Kıbrıs, Defteri Anagonisi-İkinci Okuma, Konut ve Şehir Eylem Ağı, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Ağ, Devrimci Komünist Birlik, Satışlara Karşı Hareket, Akamas ve Kıbrıs’ı Kurtarma Hareketi, Yeni Enternasyonalist Sol, Kıbrıs’ın Genç Dostları, Kamusal Alanlar Kıbrıs SOS, Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk Öğretmenler Platformu, Limasol’un Aktif Yurttaşları Yüksek Binalara Karşı Girişim, Irkçılık İzleme Kıbrıs, Solya Vadisini Kurtar, Sosyal Kulüp, Athalassa ve Akademias Ormanlarını Kurtarın Girişimi, Fabrika KollektiV ve 204 adlı örgütler ise destekliyor.

Omonia 1948 Spor Kulübü’nün taraftar topluluğu ‘Gate 9’ ise eyleme ayrı bir kortejle katılıyor. Eylem şu sıralarda barışçıl bir şekilde devam ediyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık