AktüelÖzel HaberLefkoşa Surlariçi’nde ne oldu, neler oluyor?

Gazeddakıbrıs  – Haber/Yorum Geçtiğimiz haftalarda Lefkoşa’nın suriçi bölgesinde meydana gelen bir dizi sosyal ve adli olay üzerine Gazeddakıbrıs bölgenin nabzını tuttu. Bölgede faaliyet gösteren esnaf ve eğlence mekanları ile yapılan görüşmelerde bir süredir tartışılmakta olan ‘çeteleşme’ ve söz konusu gruplar tarafından yaratılan huzursuzluk ele alındı. ‘Koruma Parası’ Lefkoşa suriçi bölgesinde esnaf, ‘bu bölge bizim bölgemiz’ tartışması üzerinden ‘çeteleşen’ farklı grupların var olduğunu ifade etmekte ve bu gruplar arasında zaman zaman kavgalar yaşandığından şikayet etmekte. Bölgede aynı...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 27, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Gazeddakıbrıs  – Haber/Yorum

Geçtiğimiz haftalarda Lefkoşa’nın suriçi bölgesinde meydana gelen bir dizi sosyal ve adli olay üzerine Gazeddakıbrıs bölgenin nabzını tuttu.

Bölgede faaliyet gösteren esnaf ve eğlence mekanları ile yapılan görüşmelerde bir süredir tartışılmakta olan ‘çeteleşme’ ve söz konusu gruplar tarafından yaratılan huzursuzluk ele alındı.

‘Koruma Parası’

Lefkoşa suriçi bölgesinde esnaf, ‘bu bölge bizim bölgemiz’ tartışması üzerinden ‘çeteleşen’ farklı grupların var olduğunu ifade etmekte ve bu gruplar arasında zaman zaman kavgalar yaşandığından şikayet etmekte.

Bölgede aynı gruplar sadece kendi aralarında iktidar kavgası gerçekleştirmemekte aynı zamanda bölge esnafını tehdit ederek ‘koruma parası’ adı altında haraç talep etmekteler.

‘Bize koruma parası verirseniz bu bölgede sorun yaşamazsınız’, ‘Bize koruma parası vermezseniz mekanınızda olay yaratıp müşterilerinizi kaçırırız’ şeklinde tehditlerde bulunarak haraç toplamaya çalışan söz konusu gruplar gittikleri mekanlarda ‘Buralar bizimdir, biz bu bölgede gittiğimiz mekanlarda para ödemeyiz’ şeklinde tehditler de savurmakta.

Bu gruplar arasında en çok bilinenin ise kendilerine Largeler (Büyükler) ismini veren ve Adanalı oldukları bilinen bir grup. (https://www.facebook.com/Largeler-1436277843324951/)

’Polis Tarafından Korunuyorlar Mı?’

İş bu şahısların KKTC sınırlarında bulunmak için yasal statülerinin olmadığı polis de dahil olmak üzere birçok kurum tarafından bilinmektedir. Peki adada kaçak olarak bulunan bu şahıslara kimlerin talebiyle kimler tarafından ve nasıl göz yumuluyor

Gazedda’ya ulaşan bilgilere göre söz konusu saldırgan şahızların KKTC’de bulunmak için yasal statülerinin olmadığı ve bu bilginin de polis de dahil olmak üzere olaylar yaşanmadan önce Başbakanlık, İçişleri bakanlığı gibi kurumlar tarafından da bilinmekte olduğu yönünde. Nitekim olayların ardından İçişleri Bakanlığı’nın konuyu bildiği ortaya çıkmıştı.

Peki sorulması gereken soru Ada’da kaçak olarak bulunan bu şahıslara kimlerin talebiyle kimler tarafından ve nasıl göz yumulduğudur. 

Erhürman Hükümeti neden önlem almadı?

Gazedda’nın elde ettiği bir diğer önemli bilgi ise bölgede faaliyet gösteren eğlence mekanlarının söz konusu ‘largeler’ isimli grup tarafından sistematik bir saldırı altında olduklarının 4’lü koalisyon hükümeti döneminde Başbakanlığın da bilgisine getirildiği ancak hiçbir sonucun elde edilmediği yönünde oldu.

Başbakanlık Denetleme Kurulu’na yazılı dilekçe yapıldığını öğrenilirken Başbakanlık Müsteşarı Hasan Alicik ile eğlence mekanı sahiplerinin  yüz yüze bir görüşme gerçekleştirdikleri, söz konusu görüşmede LTB Başkanı Mehmet Harmancı aracılığı ile İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’dan elde ettikleri ülkede kaçak olarak yaşadığı tespit edilen isimlerin Alicik’e iletilmiş olmasına rağmen sonuç elde edilmediği öğrenildi.

Kamuoyuna bu yönde başbakanlık yetkililerinin açıklama yapmadıklarını ve konuyu geçiştirme niyetinde olduklarından şüphelendiklerini ifade eden mekan işletmecileri bunun nedeninin kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini de belirttiler.

Geçtiğimiz haftalarda  yaşanan ve bıçaklama ile sonuçlanan olaylarda tutuklananlar arasında bulunan isimlerin Aralık 2018’de ülkede kaçak olarak yaşadıkları bilgisi ile birlikte başbakanlık müsteşarına verildiğini söyleyen işletmeciler o dönem bu isimlerin ülkeden deport edilmesi yönünde irade gösterilmiş olması durumunda bu bıçaklama olayının yaşanmammış olabileceğini sözlerine ekledi.

Suriçi Bölgesi Yeni Rant Alanı

Bölgede eğlence sektöründe yer alan esnafın bir diğer kaygısı ise Surlariçi’nin yeni bir rant sahası haline gelmesi ve büyük işletmelerin de bu rantı kapmak için çirkin oyunlara baş vurması.

Dolayısı esnaflar söz konusu grupların bu bölgeye hakim olmak isteyen iş insanları tarafından da kullanılarak mevcut mekan sahiplerini bıktırıp düşük ücretler karşılığında mekanların el değiştirmesinin hedeflendiğini de belirttiler.

Ekonomik ve kültürel dönüşüm projesi

Turistik bir bölgede huzuru sağlamanın yolunun bölgede çevik kuvvetin silahlı gösteri yapması ile değil bölge özelinde bir dönüşüm projesi uygulayarak sağlanabileceğini söyleyen işletme sahipleri konunun muhaceret boyutu kadar ekonomik ve kültürel boyutları ile de ele alınması gerektiğinin altını çizdiler.

Foto: Yenidüzen

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık