AktüelKentRöportajLefkoşa Suriçi’ndeki park sorunu ve hızlı araçlar kafeleri ve barları olumsuz etkiliyor

Lefkoşa Suriçi’ndeki araba park sorununun ve hızlı geçen araçlar, oradaki kafeler, barlar ve restoranları olumsuz etkiliyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 10, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Meril Taşeli

Lefkoşa Suriçi’ndeki araba park sorunu ve hızlı geçen araçlar, oradaki kafeler, barlar ve restoranları olumsuz etkiliyor. Bu işyerlerinin işletmecileri de müşterileri de bundan şikayetçi. Bu olumsuz durum hakkında bilgi almak için Uray Sokak üzerinde bulunan Canteen Sandwich Bar işletmecisi Diren Özdoğal ile röportaj yaptık.

Lefkoşa Suriçi’ndeki park sorunu müşterileri güvensiz yerlere park etmek zorunda bırakıyor

Özdoğal, tüm Lefkoşa Suriçini, ama özellikle Uray Sokak’ta bulunan esnafları etkileyen ciddi bir park sorunu olduğunu açıkladı. Toplum olarak çok araba kullandığımız ve özellikle şehir içi ve geceleri toplu taşıma neredeyse hiç olmadığı için park yeri bulabilmek büyük bir sorundur.

Özdoğal müşterilerin Sur İçi’ne geldiğinde arabalarını güvenli bir şekilde park etmek istediklerini ama yer olmadığı için çöplerin yanına veya başka güvensiz yerlere park etmek zorunda kalarak hem çalışanların hem de müşterilerin güveninin sağlanamadığını belirtti.

Özdoğal bazı yolları askerden alınmasını önererek bu sorunun kolayca çözülebileceğini söyledi.

Hızlı araçlar müşterilerin, çalışanların ve sokak hayvanlarının güvenliğini tehlikeye atıyor

Park sorununun yanında Uray Sokak’ta hızlı geçen araçlar da müşterilerin ve çalışanların güvenliğini tehlikeye atıyor. Özdoğal, birçok arabanın, sokak kenarlarında insanlar otururken sokaktan çok yüksek hızla geçtiğini ve bu süratin önlerine insan atılsa öldürecek bir seviyede olduğunu söyledi.

Özdoğal, ayrıca mahallede baktıkları birçok sokak hayvanının olduğunu ve daha önce çok hızlı geçen bir aracın yeni doğuran bir kedinin üç yavrusunu basıp öldürdüğünü belirtti.

Hızlı araç sorunun sorumluluğu Suriçi işletmecilerine kalıyor

Özdoğal, şu ana kadar bu sorunun çözülmesi için işletmecilerin isteği üzerine Lefkoşa Belediyesi’nin iki tane hız kesici rampa koyduğunu, fakat ürün yetersizliğinden dolayı daha fazla eklemediğini ve sorunun sadece yaklaşık 20%’sinin çözüldüğünü belirtti. Özdoğal, yerel yönetimin daha fazla ilgilenip esnafla düzenli toplantı yapması gerektiğini söyledi.

Özdoğal, hızlı araç sorununun işletmecilere kalmaması ve gelen müşterilerin güvenliğini Polis Genel Müdürlüğü’nün, Lefkoşa Belediyesi’nin ve Karayolları Dairesi’nin sağlaması gerektiğini, yoksa işletmecilerin kendi önlemlerini kendileri almak zorunda kaldıklarını ifade etti.

Özdoğal, ayrıca bir aracı yüksek hızından dolayı ihbar etmek için Polis Genel Müdürlüğü’nü aradıklarında, polis karakoluna gelip ifade vermeleri istendiğini ve gecenin geç vakitlerine kadar çalıştıkları için o saatlerde etrafta polis veya zabıta olmadığını belirtti. Özdoğal, alışılagelmiş sistemlerin değiştirilmesi gerektiğini, polis ve zabıta ekiplerinin daha ilgili davranıp, daha fazla teknoloji kullanarak Suriçi’nde görev yapan ekipleri hemen yönlendirmeleri gerektiğini belirtti.

Özdoğal, asıl sorunun işletmeleri korumaktan fazla müşterileri korumak olduğunu belirtti.

“Sorunu sosyal medyaya taşıyalım”

Bu olayın çözülmesini hızlandırmak için, Özdoğal, park sorunundan veya hızlı araçlardan şikayetçi olan müşterilerin Facebook gibi sosyal medya platformlarında şikayetlerini yazmasını ve Lefkoşa Belediye Başkanı’nı veya diğer ilgilileri etiketlemesini teşvik ettiklerini söyledi. Böylece sorunu bireyselden toplumsala çevirmeyi başaracaklarını savundu.

“Sorunun çözülmesi için yolun gece saatlerinde yayalaştırılması gerekir”

Özdoğal, hızlı araç sorununu çözmek için Uray Sokak’ın gece saatlerinde yayalaştırılması gerektiğini savundu.

Özdoğal, gündüz vakti Bandabuliya’ya mal gelişlerinden ve yolda iş yapan esnaflardan dolayı yolun açık kalması gerektiğini belirtti, ama esnaflar işlerini bitirdikten sonra gece saat yaklaşık 7’den sabah 5’e kadar ve böylece kafe, restoran ve barların en yoğun çalıştıkları sürede yolun kapatılıp yayalaştırılabileceğini önerdi.

Özdoğal, böyle bir çözüm için yolun kontrolünün polis ve zabıtada olması ve ambulans geçmesi gereken zamanlar için işletmelere yolu kullanmayı yasaklamaları gerektiğini savundu. Özdoğal, yolun, ambulans geldiğinde açılan zincirlerle veya kumandaları ambulans şoförlerine verilen hidrolik dubalarla kapanmasını öneri olarak sundu.

Özdoğal, bu sorunların müşterilerin güvenliği, rahatlığı ve işletmelerin sürdürebilirliği için acilen çözülmesi gerektiğini vurgulayarak bu şekilde devam ederse yıllardır yavaş yavaş geliştirilen canlı ve popüler Suriçi ortamının eski güvensiz ve ücra Suriçi’ne geri döneceğini uyarısında bulundu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık