AktüelEkonomi PolitikLefkoşa sokakları sarıya büründü

15 Ocak'ta ilk eylemini gerçekleştiren "Yol Yoksa Seyrüsefer da Yok" grubu, bugün yeniden Lefkoşa sokaklarına çıktı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 27, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

15 Ocak’ta ilk eylemini gerçekleştiren “Yol Yoksa Seyrüsefer da Yok” grubu, bugün yeniden Lefkoşa sokaklarına çıktı.

Ülkedeki yolların durumu ve yapılan zamları protesto etmek amacıyla sosyal medyada örgütlenen halk, bugün yeniden sokağa çıktı.

Hükümetten konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmaması nedeniyle gerçekleştirilen eylem, Dereboyu’nda bulunan Citroen Işıkları’ndan başlayarak Meclis önüne kadar gitti. Dereboyu’nda, Citroen ışıklarında bu akşam saat 18.30’da toplanan eylemciler, sloganlar eşliğinde Pronto çemberine doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşte, “Yollarda Ölmek İstemiyoruz”, “Susma Sustukça Sıra Sana Gelecek” gibi sloganlar atıldı. İşyerlerindeki bazı kişilerin kaldırımdan, evlerindeki insanların da pencerelerinden eylemcilere alkışlarla destek verdiği gözlemlendi.

Eylemde, 50 milletvekilinin fotoğrafının asılı olduğu “boş teneke”ler de taşınırken, “Birlik, Mücadele, Dayanışma”, “Susma Sustukça Sıra Sana Gelecek”, “Yollarda Ölmek İstemiyoruz”, “Hükümet İstifa” sloganları da atıldı. Üzerinde milletvekillerinin fotoğraflarının ve özgeçmişlerinin olduğu 50 sarı teneke Meclis’in önüne bırakıldı, hükümet istifaya çağrıldı. Eylemciler Meclis’in kapısına sarı balonlar da asarak yol güvenliği başta olmak üzere taleplerini dile getirdi.

“Konu sadece yolla ilgili değil”

Grubun kurucusu ve önderlerinden biri olan Fikri Maraşalı eylemde yaptığı konuşmasında, eylemin seyrüsefer ile başladığını ancak bu sürede gaz ve süte de zam geldiğini, dolayısıyla eylemin sadece yollarla ilgili olmadığını kaydetti.

Eylemde, yönetmen Cemal Yıldırım’ın 2000-2019 yılları arasında meydana gelen trafik kazalarıyla ilgili hazırladığı video gösterildi, grubun kurucularından Serdinç Maypa, Fikri Maraşali ve İbrahim Özduran gecede konuşma yaptı.

“Birlikte ödemezsek, bizi savunacak insanlar var”

Maypa, bazı çevrelerin “Bu eylemleri düzenleyecek para nerden geliyor?” soruları ile destek aldıkları imalarında bulunduğunu söyledi. Kimseden para yardımı almadıklarını vurgulayan Maypa, ses sitemi ya da video için tek kuruş talep edilmediğini söyledi.

Bir vatandaşın “Ben seyrüseferimi ödemedim, cezaya girdim, ne olacak?” diye kalabalığın içinden seslenmesi üzerine, Maypa, “Birlikte ödemezsek ve binleri bulursak bizi savunacak insanlar var…” cevabını verdi.

İbrahim Özduran ise ilk eyleme katılımın az olduğu yorumlarını üzülerek takip ettiklerini belirterek, bir kıvılcımla başlayan mücadelenin giderek büyüdüğünü söyledi.

Özduran, “Refüjlerdeki otları temizlemek, yollardaki yanmayan lambaları tamir etmek bu kadar mı zor? Hakkımızı aramak için buradayız. Burada olmaya devam edeceğiz” dedi.

“Hükümet istifa” sloganlarının atılmasından sonra eylem, olaysız şekilde sona erdi. Bir sonraki eylemin yerinin ve saatinin sayfada açıklanacağı belirtildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık