AktüelMedya OdasıLefkoşa Kadına Şiddet Şubesi yerle bir edildi

LTB Şiddete Karşı Yan Yana Proje Koordinatörü Dr. Ömür Yılmaz, Lefkoşa Kadına Şiddet Şubesi'nin yerle bir edildiğini, şube amiri de dahil olmak üzere şubede görevli birçok memurun sürüldüğünü öğrendiklerini ifade ederek, mücadeleden vazgeçmeyeceklerini belirtti. Açıklama şöyle:
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 19, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

LTB Şiddete Karşı Yan Yana Proje Koordinatörü Dr. Ömür Yılmaz, Lefkoşa Kadına Şiddet Şubesi’nin yerle bir edildiğini, şube amiri de dahil olmak üzere şubede görevli birçok memurun sürüldüğünü öğrendiklerini ifade ederek, mücadeleden vazgeçmeyeceklerini belirtti. Açıklama şöyle: 

2018 yılında Lefkoşa Polis Müdürlüğü altında Kadına Şiddete Müdahale Şubesi’nin oluşturulması bu alanda çalışan insanlar ve şiddetle mücadele eden direnişçiler için bir milat oldu. Öncesinde zamanımızın büyük bölümü bir yandan polis bir yandan sosyal hizmetlerle mücadele etmekle geçerken; şubenin kurulmasından sonra (ki çalışma ilkeleriyle/yöntemleriyle ilgili de bizimle önceden çalışmalar yapılmış, önerilerimiz dikkate alınmıştı), birçok konuda polisi yanımıza alarak diğer tüm kurumlarla birlikte mücadele etmeye başladık. En azından Lefkoşa’da direnişçileri refakatsız polise gönderebilmeye başladık. Diğer bölgelerde de Lefkoşa’daki şubenin (yetkisi ve görevi olmamasına rağmen) yönlendirmesini ve yardımını aldık. Gerekli işlemlerin yapılmadığı bilgimize gelen birçok vakada yine Lefkoşa’daki şubenin yardımıyla ek ifadelerin alınmasını, tahkikatların yapılmasını, dosya açılmasını sağladık. Bunların hepsinde şube amiri Mehmet Sözmener’in rolü çok büyük, bu mücadele için katkısı tartışılmaz. Kendi şubesini direk ilgilendiren ve ilgilendirmeyen her vakada 7/24 yanımızda oldu. Gün geldi partnerine şiddet uygulayan polislerin tutuklanabilmesi için kendi üstlerinden ve arkadaşlarından gelen tüm baskılara karşı durdu, bize yol gösterdi; gün geldi yüksek rütbeli TSK subaylarının hesap vermesi ve direnişçilerin korunması için gene yanımızda durdu, gerekenin yapılmasını sağladı.

Biz aynı disiplin ve inançla çalışacak şubelerin diğer ilçelerde de kurulması gerektiğini savunurken, bugün Lefkoşa Kadına Şiddet Şubesi’nin yerle bir edildiğini, şube amiri de dahil olmak üzere şubede görevli birçok arkadaşın sürüldüğünü öğrendik. 

Sadece Kadına Şiddet Şubesi de değil. Daha önceleri zırhsız içeri  girmeye korktuğumuz Lefkoşa Adli Şube’yi de daha insanca çalışan bir şube haline getiren, birçok vakada gerektiğinde diğer kurumlara karşı da yanımızda durup destek olan, görevini layıkıyla yapan ve yaptıran birçok polis de sürüldü. Hepsi görevlerini tam da layıkıyla yaptıkları için ilk önce sözde terfi sınavlarıyla, şimdi de sürülerek ve büyük ihtimal etkisizleştirilerek cezalandırıldılar.

Burda sorun polisin sivile bağlı olmaması, geçici 10. madde filan da değil. Biz yıllardır sivile bağlı birçok kamu kurumuyla birlikte çalışmaya çalıştık. Özellikle de Eğitim ve Çalışma bakanlıklarında nerdeysa her partiyle çalışmaya çalıştık, hepsi fos çıktı. 

Bence sorun çok nettir. Mesele bu adaletsiz, çirkef sistemden bir şekilde nemalanıp da gittiği yere gadar böyle gitmesini isteyenler ile bu çirkefe çomak sokanlar arasındaki çatışmadır. Poliste de böyle, eğitimde de böyle, ekonomide de böyle, heryerde böyle. 

Kadına Şiddete Müdahale Şubesi bizimdir, vazgeçmeyeceğiz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık