AktüelKentYaşamLedra Palace: Bir otelden daha fazlası

Tarihi ve sembolizmi zengin, karmaşık ve büyük ölçüde hala yazılıyor, çünkü Ledra Palace başkent için hayati bir merkez ve hala önemli bir öneme sahip.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 28, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

“Ledra Palas Hotel” ile ilgili yaklaşan bir konferans öncesinde organizatörler “Ledra Palas geç sömürge döneminin modern tutkularının mimari bir kanıtı olarak hizmet etmiştir. İnşa detayları teknik becerilerin kanıtı oldu; sıcak su ve ısıtma gibi modern kolaylıkları dönem nüfusunun çoğunun henüz bilmediği teknolojik gelişmeleri sergilerken; genel olarak lüks hali Avrupa kozmopolitliğine hitap ediyordu.  Mimari ihtişamıyla birlikte, hotel 1950’ler kentsel yaşamının önemli bir merkezi olması gerçeğiyle sarmalanmış uzun bir dekolonizasyon süreci, turizmin gelişmesi ve sosyo-politik çekişmeleri bünyesinde barındıran karmaşık bir tarihe sahipti” değerlendirmesinde bulundu.

Tarihi ve sembolizmi zengin, karmaşık ve büyük ölçüde hala yazılıyor, çünkü Ledra Palace başkent için hayati bir merkez ve hala önemli bir öneme sahip. Sembolik Ledra Palace Hotel’in mimari tarihini oluşturan tüm yukarıdakiler ve daha fazlası 5 Ekim’de Yunanca yapılacak olan konferansta Dr Savia Palate ve Dr Panayiota Pila tarafından ele alınacak.

ledra palace lecture

Lefkoşa Belediyesi Leventis Müzesi’nde gerçekleşecek olan konferans, Kıbrıs Üniversitesi Mesarch Laboratuvarı tarafından koordine edilen bir araştırma programından ve yakın tarihli bir çalışmadan elde edilen bulgulardan yararlanacak.

Konferans, Ekim ayı sonuna kadar müzede açık olan “Ledra Palace: Dancing on the Line” sergisinin bir parçası olarak düzenlenecek. Serginin küratörleri tarafından az sayıda sergiden benzersiz nesnelere ışık tutulacak rehberli dijital turlar da gerçekleştirilecek. Müzenin Facebook sayfasını (@leventismuseum) hesabından takip edebilirsiniz.

Haber: Cyprus Mail

Çeviri: Gazedda

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık