AktüelMüzakerelerLavrov: Kıbrıs Sorununun Çözümüne Yapay Takvimler Koymaya Son Verilmeli

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’ye, Kıbrıs soruna Kıbrıslı taraflardan herhangi biri tarafından reddedilecek bir çözüm için yapay takvimler koymaya son verme çağrısında bulundu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kıbrıs sorununun çözülmesine dışarıdan müdahale edilmemesi gerektiğini belirtip kararın Kıbrıslıların iradesine bırakılması gerektiğini vurguladı. Kıbrıslı mevkidaşı Yannis Kasulidis ile Moskova’da gerçekleştirdiği görüşmeden sonra basın toplantısı düzenleyen Lavrov, “Kıbrıs sorununun iki halkın uzlaşısı temelinde çözülmesini destekleyen BM...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 31, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’ye, Kıbrıs soruna Kıbrıslı taraflardan herhangi biri tarafından reddedilecek bir çözüm için yapay takvimler koymaya son verme çağrısında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kıbrıs sorununun çözülmesine dışarıdan müdahale edilmemesi gerektiğini belirtip kararın Kıbrıslıların iradesine bırakılması gerektiğini vurguladı.

Kıbrıslı mevkidaşı Yannis Kasulidis ile Moskova’da gerçekleştirdiği görüşmeden sonra basın toplantısı düzenleyen Lavrov, “Kıbrıs sorununun iki halkın uzlaşısı temelinde çözülmesini destekleyen BM Güvenlik Konseyi kararlarına bağlıyız. Pozisyonumuz hâlâ bu şekilde” dedi.

Lavrov, “Birleşik bir Kıbrıs devletinin güvenliğinin nasıl sağlanacağına Kıbrıslı tarafların kendileri karar vermeli. Varılacak her türlü anlaşmaya saygı duyacağız” diye ekledi.

Bu nedenle Lavrov, Kıbrıslılara ‘herhangi bir dış oyuncunun çıkarları doğrultusunda bir çözüm dayatılmaması gerektiği’ belirten Lavrov, “Kıbrıslıların işlerine herhangi bir dış müdahale ya da taraflara yönelik baskı girişimleri uzlaşıya dayalı çözüm bulunması için harcanan çabalara zarar verir ve süreci geri götürür” uyarısında bulundu.

KASULİDİS

Kıbrıslırum Dışişleri Bakanı İoannis Kasoulides ise, yaptığı açıklamada, son gelişmeler ve özellikle de kaygı duyulan güvenlik konusunda Lavrov’a bilgi verdiğini söyledi. Kasoulides, “Bu herhangi bir çözüm durumunda bizim için en önemli konudur. Garantörler sisteminin iptal edilmesi ve tüm yabancı askerlerin Kıbrıs’tan çekilmesi konularında, Rusya’nın tutumunun da bizimle aynı olduğunu biliyoruz. BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi olan Rusya, her zaman yüksek ilkelere bağlı olmaya devam ediyor ve bunların uygulanması yönünde baskı yapıyor” dedi.

Kasoulides, Sergey Lavrov ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Rusya ile Kıbrıs’ın, Kıbrıs’ta Rus askeri üsleri konuşlandırılması olasılığını görüşmediklerini söyledi.

Kasoulides ilgili bir soruyu yanıtlarken, “bu konu sadece basında yer aldı. Bunun, hükümet çevreleri temsilcileri tarafından tartışıldığını sanmıyorum” dedi.

Uluslararası terör konusunda coğrafi konumu açısından, Kıbrıs’ın Rusya’ya nasıl yardım edebileceği ile ilgili bir soruya Kasoulides, “bunun en iyi kanıtı, Rusya’nın üsler olmadan da Suriye’ye gidebilmesidir” diye yanıt verdi.

Tass Haber Ajansı, Lavrov’un da bu konunun görüşülmediğini açıkladığını belirtti. “Bunu tartışmadık. Her şeyden önce, Rus Donanmasına bağlı gemiler, özel imkânlar sağlanmadan Kıbrıs limanlarını kullanabilirler. Bu konu hiç bir zaman Rusya ve Kıbrıs Cumhuriyeti arasında tartışılmadı”.

Lavrov, Suriye’de bulunan Hmeymim ve Tartus Rus üslerinin, Suriye’nin, Suriye’de terörizm karşıtı operasyonları yürütmesi için yeterli olduğunu sözlerine ekledi.

kha/sputnik

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık