AktüelEkolojiGazedda'nın GündemiLarnaka Tuz Gölü’ndeki flamingo ölümleri 59’a ulaştı

Geçen ay yapılan sayıma göre bu yıl Larnaka Tuz Gölü’nde 9.000 flamingo, Akrotiri sulak alanlarında ise 8.000 flamingo görüldü.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 4, 2020
Djumba Hotel & Cafe

Bu yıl adamızı ziyaret eden flamingolardan şimdiye kadar 59’unun öldüğü açıklandı.

25 Ocak’ta Larnaka Tuz Gölü’nde 25 flamingonun ölü bulunması bölgede yaşayanların tepkisine yol açmıştı. Ancak Avcılık ve Fauna Birimi Sözcüsü Petros Anagiotos’in bugün Cyprus Mail’e yaptığı açıklamaya göre flamingo ölümleri daha sonra artarak devam etti.

Adaya gelen flamingolarda her yıl ölümler yaşandığını belirten Anagiotos “binlerce kuşun olduğu yerde ölümler kaçınılmazdır” dedi.

Image result for dead flamingo cyprus"

Geçen ay yapılan sayıma göre bu yıl Larnaka Tuz Gölü’nde 9.000 flamingo, Akrotiri sulak alanlarında ise 8.000 flamingo görüldü.

20 flamingo üzerinde yapılan otopsi, kuşların kurşun zehirlenmesinden öldüğünü ortaya çıkardı.

Ardından bölgede bulunan ve 15 yıl önce kapatılan atış alanından göle sızan saçmalar bulundu.

Göldeki çamur 2003 yılında 10-15 cm kadar derinliğinde temizlenmişti fakat aradan geçen 17 yılın ardından bu yıl kuşların dokusunda saçma kalıntılarına rastlandı.

Image result for dead flamingo cyprus"

Bu yıl bu kadar çok kuşun ölmesinin nedeni, kısmen onları eski atış menziline yaklaşmaya zorlayan şiddetli yağıştan kaynaklandı. Anagiotos, “Göldeki su seviyesi yükseldiğinden, flamingolar, atış menzilinin eski konumuna daha yakın olan sığ sulara taşınmaya zorlandı” dedi.

İlerleyen günlerde beklenen yağmur ölümlerin sayısını arttırabileceğini belirten Anagiotos, Bakanlık’ın Larnaka Belediye ile iletişim halinde olduğunu ve sorunu çözmek için bir çalışma hazırlanacağını söyledi.

Yaşanan ölümlerin ardından bölgede devriye gezen yetkililer ölü veya sağlık durumu iyi olmayan veya zayıflamış bir flamingo tespit etmeleri halinde veterinere sevk ediyorlar.

“Gölün çamurunu temizlemek gerekiyorsa, o zaman bunu yapmak zorundayız” diyen Anagiotos, ancak Tuz Gölü’nün hassas alanını temizlemek flamingolar için faydalı olsa da, diğer türler için zararlı olabileceğini ekledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2020 ↄ⃝ copyleft