AktüelEkolojiGazedda'nın GündemiLarnaka Tuz Gölü’ndeki flamingo ölümleri 59’a ulaştı

Geçen ay yapılan sayıma göre bu yıl Larnaka Tuz Gölü’nde 9.000 flamingo, Akrotiri sulak alanlarında ise 8.000 flamingo görüldü.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 4, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bu yıl adamızı ziyaret eden flamingolardan şimdiye kadar 59’unun öldüğü açıklandı.

25 Ocak’ta Larnaka Tuz Gölü’nde 25 flamingonun ölü bulunması bölgede yaşayanların tepkisine yol açmıştı. Ancak Avcılık ve Fauna Birimi Sözcüsü Petros Anagiotos’in bugün Cyprus Mail’e yaptığı açıklamaya göre flamingo ölümleri daha sonra artarak devam etti.

Adaya gelen flamingolarda her yıl ölümler yaşandığını belirten Anagiotos “binlerce kuşun olduğu yerde ölümler kaçınılmazdır” dedi.

Image result for dead flamingo cyprus"

Geçen ay yapılan sayıma göre bu yıl Larnaka Tuz Gölü’nde 9.000 flamingo, Akrotiri sulak alanlarında ise 8.000 flamingo görüldü.

20 flamingo üzerinde yapılan otopsi, kuşların kurşun zehirlenmesinden öldüğünü ortaya çıkardı.

Ardından bölgede bulunan ve 15 yıl önce kapatılan atış alanından göle sızan saçmalar bulundu.

Göldeki çamur 2003 yılında 10-15 cm kadar derinliğinde temizlenmişti fakat aradan geçen 17 yılın ardından bu yıl kuşların dokusunda saçma kalıntılarına rastlandı.

Image result for dead flamingo cyprus"

Bu yıl bu kadar çok kuşun ölmesinin nedeni, kısmen onları eski atış menziline yaklaşmaya zorlayan şiddetli yağıştan kaynaklandı. Anagiotos, “Göldeki su seviyesi yükseldiğinden, flamingolar, atış menzilinin eski konumuna daha yakın olan sığ sulara taşınmaya zorlandı” dedi.

İlerleyen günlerde beklenen yağmur ölümlerin sayısını arttırabileceğini belirten Anagiotos, Bakanlık’ın Larnaka Belediye ile iletişim halinde olduğunu ve sorunu çözmek için bir çalışma hazırlanacağını söyledi.

Yaşanan ölümlerin ardından bölgede devriye gezen yetkililer ölü veya sağlık durumu iyi olmayan veya zayıflamış bir flamingo tespit etmeleri halinde veterinere sevk ediyorlar.

“Gölün çamurunu temizlemek gerekiyorsa, o zaman bunu yapmak zorundayız” diyen Anagiotos, ancak Tuz Gölü’nün hassas alanını temizlemek flamingolar için faydalı olsa da, diğer türler için zararlı olabileceğini ekledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık