AktüelAnalizGazeddablogHalil SavdaYorumLarnaka Mahkemesi Merkel’in istemine boyun eğer mi? – Halil Savda

Yine bir Interpol araması ve yine bir siyasi sığınmacı gozaltında. Yer bu sefer Kıbrıs/Larnaka Havalimanı. Çerkez Korkmaz 21 Mart Perşembe günü Larnaka havaalanından Athina’ya seyahat etmek üzereyken gözaltına alındı. Korkmaz’ın gözaltı nedeni Interpol araması! Interpol araması denilince akla hemen Türkiye’nin talep ve istemleri geliyor. Bu defa öyle değil; Merkel Hükümetinin başvurusu ve talebi ile… Bu bir ilk; bugüne kadar Kurt siyasi ilticacıları hakkında Interpol aramalarını Türk hükümetleri çıkartıyordu. Almanya’nın böyle bir yola başvurması Avrupa’daki Kürt...
Halil Savda Halil SavdaMart 29, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yine bir Interpol araması ve yine bir siyasi sığınmacı gozaltında.

Yer bu sefer Kıbrıs/Larnaka Havalimanı.

Çerkez Korkmaz 21 Mart Perşembe günü Larnaka havaalanından Athina’ya seyahat etmek üzereyken gözaltına alındı.

Korkmaz’ın gözaltı nedeni Interpol araması! Interpol araması denilince akla hemen Türkiye’nin talep ve istemleri geliyor. Bu defa öyle değil; Merkel Hükümetinin başvurusu ve talebi ile…

Bu bir ilk; bugüne kadar Kurt siyasi ilticacıları hakkında Interpol aramalarını Türk hükümetleri çıkartıyordu. Almanya’nın böyle bir yola başvurması Avrupa’daki Kürt siyasileri için kaygı verici.

Korkmaz’ın dostları ile görüştüm.

Ellerindeki bilgi şu: Merkel Hükümeti Korkmaz hakkındaki yakalama bültenini 2013-2015 yılları arasında başlatılmış bir PKK soruşturmasına dayandırıyor. Korkmaz hakkında iki iddia var: 1-) PKK’yi finanse etmek ve 2-) PKK’nin siyasi çalışmaları için insan temin etmek!

Korkmaz bir Kürt ve siyasetçi. Türkiye’de siyaset yaparken Kürt kimliği nedeni ile terörist suçlamasına maruz kaldı ve bir dizi hak ihlaline uğradı.

Çerkez Korkmaz 60 yaşında ve Türkiye’de 10 yıl hapis yattı.

Baskılar artınca 2009 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti’ne iltica etti.

Siyasi sığınmacı olduğu Avrupa’da siyaset yaparken yine terör suçlamasına maruz kalmış durumda.

Trajikomik bir durum.

Korkmaz’ın yaşadığı mağduriyetin nedeni Alman hükümetinin PKK’yi terör örgütleri listerine alması ve faaliyetlerini yasaklamış olması.

Alman hükümeti ve Avrupalı bir çok kurum ve devletin PKK’ye böyle bakması haksızlık.

Alman hükümetinin bu tutumu nedeni ile bugüne kadar yüzlerce Kurt siyasetçi benzer bahaneler ile hapsedildi ve bir dizi hak ihlaline maruz kaldı.

Türkiye sadece 2018’de 60 bin siyasi sığınmacı hakkında Interpol araması çıkardı ve bu kişilerin büyük kısmı Kürt siyasetçiler.

Erdoğan bu yolla siyasi sürgünleri tehdit etmekle kalmadı İnterpol’u iktidarının Avrupa’ya uzanan kolu haline getirmeye çalışıyor.

Almanya vatandaşı Doğan Ayhan’ın Türkiye’nin çıkardığı bültenle İspanya’da gözaltına alınması üzerine Almanya Başbakanı Merkel şu açıklamayı yapmıştı: “Interpol gibi Uluslararası teşkilatlar bu tür amaçlar için suistimal edilemez.”

Aynı Merkel Interpol gibi bir uluslararası teşkilatı suistimal ediyor; ilticacı bir siyasetci hakkinda siyasi çalışmaları nedeni ile soruşturma başlatmak, hakkında yakalama bülteni çıkarmak interpolu ve kendi hukumetini Erdoğan’ın Avrupa’ya uzanan baskıcı kolu yapmaz mı?

Yapar ve bu Almanya için bir utanç!

Kıbrıs Larnaka Mahkemesi Korkmaz’ın yargılanmak üzere Almanya’ya iadesine karar verir mi?

Bir kere şunu söyleyeyim: Her ülke bu bülten ile ilgili nasıl karar alacağına kendisi karar verir.

Kıbrıs ilgili bültene uymak zorunda değildir.

Kürtler ve Kıbrıs halkının iliskileri hep dostane oldu. Theofilos Kurt Kültür derneğinin Kıbrıs’li siyasetçiler ve Kıbrıs halki ile ilişkileri hep pozitif oldu.

Kıbrıs’ta bir çok Avrupa kurum ve devletinin aksine PKK ve calismaları terör örgütleri listesinde değildir.

Kıbrıs’taki Kürt’ler Kıbrıs yargısının benzer bir suistimale izin vermeyeceğini bekliyorlar.

Kıbrıs’taki Larnaka Mahkeme’si 2 Nisan Salı günü Almanya’nın iade istemini görüşecek!

Kıbrıs’ta ki Kürt toplumu ve Kıbrıs’lı Kürt dostları Çerkez Korkmaz’ın sürecini yakından takip ediyorlar.

Kıbrıs’taki siyasi parti merkezlerinde Çerkez Korkmaz’ı tanımayan yok.

Korkmaz Kürt ve Kıbrıs toplumunun dostluğu icin çalıştı.

Merkel hükümetinin istemine boyun eğmek kuşkusuz Erdoğan’ın çıkarlarına hizmet edecektir, bu ise Kıbrıs toplumunun çıkarı değildir.

Larnaka Mahkemesi Merkel’in istemine boyun eğer mi?

Az kaldı, hep birlikte göreceğiz.

 

__________________

Gazeddakıbrıs’ta yer alan yazılar, yazarını bağlar. Gazeddakıbrıs editöryal kolektifi yazarların yazılarıyla hemfikir olmak zorunda değildir. Yazılar sadece yazarını bağlar. 

Halil Savda

Halil Savda

Vicdani Retçi, İnsan Hakları Savunucusu ve Barış Aktivisti

LGBT kitapcık