AktüelEkonomi Politik“Lapta Belediyesi’nde 2.5 aydır maaşlar ödenmiyor”

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Lapta Belediye Meclisi Grubu, Lapta Belediyesi’nde 2.5 aydır maaşların ödenemediğini ve bundan dolayı da emekçilerin yaşadığı olumsuzlukları gidermek adına göreve hazır olduklarını söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 20, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Lapta Belediye Meclisi Grubu, Lapta Belediyesi’nde 2.5 aydır maaşların ödenemediğini ve bundan dolayı da emekçilerin yaşadığı olumsuzlukları gidermek adına göreve hazır olduklarını söyledi.

CTP tarafından yapılan açıklamada, 2018 yılında Belediye Başkanı seçilen Mustafa Aktuğ’un seçim döneminde ortaya koyduğu hedeflerin çok gerisinde olduğu belirtildi.  Açıklamada, “Seçim kampanyasında Lapta Belediyesini mali açıdan batmakta olan başka belediyelere dönmesinden endişe ettiğini kaydeden Mustafa Aktuğ’un döneminde Lapta Belediyesi örnek verdiği belediyelerin çok gerisinde kalmıştır” denildi.

Mali sıkıntı ile baş etmek için çözüm yöntemi olarak halk konseyleri kurma yönünde verilen vaatlerin yerine getirilmediği dile getirilen açıklamada, Aktuğ’un usulsüz ve yasa dışı uygulamalar yaptığı belirtilen şu ifadelerle yer verildi.

“Daha önce AB katkılarını usulsüz kullanarak ekonomik sıkıntıyı aşmaya çalışan Aktuğ son olarak akla gelmeyecek bir yöntem ile ve belediye meclisini hiçe sayarak, belediye meclisine danışmadan ve onay almadan ileri tarihli çekler düzenleyerek çeklerin toplam tutarını ödenen komisyon ve yüksek faiz neticesinde çeklerin toplam tutarını peşin olarak tahsil etmek suretiyle ile borçlanmaya gitmiştir.

Bunun ortaya çıkması ile telaşa kapılan Aktuğ bu uygulamayı tekrarlayamamış bunun yerine emekçilerin alın terlerinin karşılığı olan maaşlarını ödememiş ve bunu yasa dışı borçlanmanın engellemesine bağlamıştır. Belediyenin, emekçinin ve bölge halkının geleceği bu şekilde ipotek altına koyulmaya devam edilmektedir” 

“Maaşlarda gecikme kabul edilemez”

CTP’nin temel şartının emekçinin yanında olmak olduğu ifade edilen açıklamada, “Belediye meclis üyeleri olarak her türlü ödemenin ve yatırımın ertelenebileceği ancak belediye çalışanlarının maaşlarında olabilecek her türlü kesinti ve gecikmenin kabul edilemez olduğunu belirtiriz” denildi.

Gelinen noktada belediye emekçilerinin 2.5 aydır ödenemediği dile getirilen açıklamada bunun plansızlık ve yapılan uyarıların dinlenmemesi nedeniyle gerçekleştiği ifade edildi.  Çözümün yasa dışı yollara tenezzül etmek değil akılcı ve yasal yollarla kaynak yaratabilmek olduğunun vurgulandığı açıklamada, “Bizler özellikle emekçilerin yaşadığı olumsuzlukları gidermek adına bu anlamda göreve hazır olduğumuzu halkla paylaşır Belediye Başkanı’nı spekülasyon yaratmak yerine sorun çözmek için adım atmaya çağırırız” denildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık