koronavirusLapta, Alsancak ve Karşıyaka karantinaya alınabilir

Bakan Pilli, ekibiyle birlikte koronavirüs salgınıyla ilgili son gelişmeleri aktardı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 3, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, ekibi ile birlikte ülkemizdeki koronavirüs salgınıyla ilgili son gelişmeleri aktardı.

Bugün 7 yeni pozitif coronavirüs vakası tespit edildiğini açıklayan Sağlık Bakanı Ali Pilli,  321 kişiye test yapıldığını ve 7 pozitif vaka daha tespit edildiğini dile getirdi.

“Temas ekibinin önemi çok büyük”

Pilli, sağlık çalışanlarına teşekkür ederek, kurulan ekibin  başarılı olduğunu kaydetti. Vakaların kontrol altında tutulabildiğine dikkat çeken Pilli, görevlerini en iyi şekilde yapmaya çalıştıklarını vurguladı.

“Temas ekibi çok önemlidir” diyen Pilli, zamanında test yapmanın önemine de dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığına bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Başhekimi Dr. Figen İnce’ de yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalar da bulundu.

“Bugüne kadar ülkeye giren 843 kişi çeşitli karantina otellerinde gözetim altında tutuluyordu diyen Dr. İnce, Bulaşıcı hastalıklarla ilgili yaptığımız görüşmeler sonucu gördük ki sağduyu ve objektiflik çok önemli. Şu anda çok test yapmak doğru bir yaklaşımdır. Ancak, olası vakalara yapıldığı zaman başarılı sonuç elde edilir. Bunlarla ilgili merkezimizde Ateşli Hasta Polikliniği oluşturulmuştur. Vakalarla temas edenleri bulup bir an önce test yapmak ve izole etmek istiyoruz. Gerçekçi olmayan beklentilerle talep oluşturulması bize zaman kaybettirebiliyor açıklamasında bulundu.

Doktor Selin Bardak da hastaların tedavileri ile ilgili bilgi verdi.

” Bardak, Yoğun bakımdaki iki hastadan birinin yoğun bakımdan çıktığını diğer kişinin de durumunun iyi olduğunu aktardı.

Bardak servislerdeki kişiler durumunun ise iyi durumda olduğunu açıkladı.

Temaslı takip ekibi görevlisi Başhemşire Fatma Savaşan da şunları kaydetti;

“Yakın temas olan kişileri taramakla görevliyiz. 8 kişilik bir ekibimiz var. Pek çok kişiden yardım alıyoruz çünkü hastalarımız arttıkça temaslı sayımızda artıyor ve bu kişileri saptamak zaman alabilir. Hasta olan kişiler, temas ettikleri kişileri gizliyorlar. 1 köyde çok fazla yakın temas var. Gizlenerek, evde saklandılar. Hem ihbar hattımız hem de Temaslı Takip ekibimiz var. Lütfen, yardım etmek isteyenler sosyal medyada paylaşmak yerine ihbar hattından bize ulaşsın. Biz, ihbarları değerlendirip, çapraz sorgular yapıyoruz. Başarı öyküsüne doğru gidiyoruz. Çünkü temasları buluyoruz. Sosyal medyadan yapılan açıklamalar, insanları paniğe sürüklüyor, o yüzden lütfen ihbar edin. Paylaşım yapmayın. Şu anda yatan hastalarımızın durumu iyiye gidiyor, bir kişi yoğun bakımdadır ama durumu gittikçe iyileşiyor. Kimi tedavi sürecini tamamladı, kimiyse yeni başladı. Temaslı Takip Ekibi bu konuda tam bir ekip olarak çalışıyoruz. Karpaz’da yakın temaslıları bulduğumuz zaman, bu işi çözdük. Aynısını Lapta’da da yaparsak, başarılı bir sonuç elde edeceğiz.”

Lapta, Alsancak ve Karşıyaka bölgesinin karantina altına alınması talebiyle ilgili açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanlığı yetkilileri, şu anda bölgede pozitif vakalarla temas halinde olan ve test sonuçları beklenen şüpheli şahıslar olduğunu belirtti.

Söz konusu yakın temaslı grubun test sonuçlarının beklendiğini açıklayan yetkililer, bu grubun sürecin gidişatını belirleyeceğini vurguladı. Yetkililer, bu akşam çıkacak vakaların durumuna göre karar verileceğinin altını çizdi.

Karpaz’da karantina durumunun temaslı takibinde işlerini zorlaştırdığını dile getiren yetkililer, bu akşam çıkacak olan test sonuçlarına göre Lapta, Alsancak ve Karşıyaka bölgesinin karantinaya alınabileceğini açıklayarak gelişmelere göre hareket edeceklerini ve karantinanın bazen çözüm olmadığını da vurguladı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık