AktüelEkolojiLagos sular altında: Bu yüzyılın sonunda yaşanmaz hale gelebilir

Nijerya Ulusal Acil Yönetim Ajansı'nın verilerine göre, geçen yıl sel felaketleri nedeniyle en az 69 kişi öldü. 2019 yılında ise 158 kişi hayatını kaybetti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 3, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Afrika’nın en kalabalık kenti kabul edilen Nijerya’nın Lagos kenti, son yılların en büyük sel felaketini yaşadı.

Bazı bilimsel çalışmalar, deniz seviyelerinin yükselmesi sonucunda, Lagos kentinin bu yüzyılın sonunda yaşanmaz hale gelebileceğini ortaya koydu.

‘Kum madenciliği erozyonu artırıyor’

Sel felaketi başta Lagos Adası olmak üzere kentin çeşitli bölgelerini ciddi biçimde etkiliyor. NEMA sözcüsü Manzo Ezekiel, “Su seviyesindeki artış, toprağı yiyip bitiriyor” ifadelerini kullandı.

Uzmanlar, özellikle inşaat amaçlı yapılan kum madenciliğinin Lagos’taki kıyı şeridi erozyonunu artırdığını kaydetti.

Ülkede her yıl şiddetli yağışın sebep olduğu sellerin yıllık maliyetinin yaklaşık 4 milyar dolar olduğu da tahmin ediliyor. Uzmanlar, kontrolsüz kentsel büyüme nedeniyle doğal afetlerin şiddetinin arttığına işaret ediyor.

Yaşanmaz hale gelebilir

Küresel deniz seviyelerinin, bu yüzyılın sonuna kadar iki metreden fazla yükselebileceği tahmin edilirken, bu aynı zamanda kıyı şeridinin bir kısmının daha alçak olduğu Lagos’un risk altında olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmalara göre, iklim krizine bağlı deniz seviyelerinin yükselmesi sonucunda Lagos kenti bu yüzyılın sonunda yaşanmaz hale gelebilir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık