AktüelEkolojiKuzeydeki kutsal yerlerde neler oluyor farkında mısınız?

Kıbrıs’ın güneyinde camiye bayrak asıldığı için “kutsal yerlere saygısızlık yapıldı” söylemleri ile ayağa kalkanlar, kuzeydeki “kutsal yerler” ile ilgili sessizliğini sürdürüyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 22, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Akçiçek Köyü’ndeki kilise harabeye döndü. Kilise içinde eşekler besleniyor, etraf kuş pisliklerinden geçinmiyor. Kıbrıs’ın güneyinde camiye bayrak asıldığı için “kutsal mekanlara saygısızlık yapıldı” söylemleri ile ayağa kalkanlar, kuzeydeki “kutsal yerler” ile ilgili sessizliğini sürdürüyor.

Araştırmacı Gazeteci Mete Hatay, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, köyün kilisesinin şu an hayvan yemi ambarı olarak kullanıldığını ifade ederek, kilise içinde bir de eşek barındığını belirtti.

Hatay paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

Siskilip(Akçiçek) köyü, Beşparmakların en güzel Rum/Ortodoks köylerinden biriydi bir zamanlar! 1974’ün izlerini de hala taşıyan savaş sırasında çok çekmiş bir köy. Katliam ve tecavüzler yaşanmış bu köyde. Nüfusu 1974’ten önce 300 civarıydı! Şu an 60-70 kişilik bir nüfusa sahip. Sarama ve Melandra göçmenlerinin yaşadığı bir yer!

Evlerin çoğu ya boş ya da harabeye dönmüş. Köyün Kilisesi şu an hayvan yemi ambarı olarak kullanılıyor, genç bir eşeciğin gözetiminde! Köyü dolanırken hemen yukardaki ocaklarda patlatılan dinamitler bizi bu manzara karşısında eşlik ediyordu!

Fotoğraflar: Mete Hatay

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık