AktüelKuzey ve güney arasındaki geçişlerle ilgili düzenleme uygulamaya girdi

Bakanlar Kurulu, Kıbrıs Cumhuriyeti ile olan barikatlarda daha önce 1 Temmuz'da uygulanmaya başlanacağını açıkladığı ilk geçişte son 72 saat içinde yapılmış PCR negatif testi göstererek Kıbrıs'ın kuzeyine girişi erkene alarak bugünden itibaren başlatmaya karar verdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 22, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bakanlar Kurulu, Kıbrıs Cumhuriyeti ile olan barikatlarda daha önce 1 Temmuz’da uygulanmaya başlanacağını açıkladığı ilk geçişte son 72 saat içinde yapılmış PCR negatif testi göstererek Kıbrıs’ın kuzeyine girişi erkene alarak bugünden itibaren başlatmaya karar verdi.

Buna göre, kktc vatandaşları ile Kıbrıs’ın kuzeyinde ikamet eden Maronitler ve Kıbrıslırumlar ile Kıbrıs Cumhuriyeti’nden gelecek diğer Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlarının ve güneyde daimi olarak ikamet eden diğer ülke vatandaşlarının ve çeşitli nedenlere Kıbrıs Cumhuriyeti’nde kalan veya olağan olarak orada yaşayan kktc vatandaşlarının Kıbrıs’ın kuzeyine ilk geçişlerinde son 72 saat içinde yapılmış PCR test sonuçlarının negatif olması ve bunu belgelemeleri halinde karantina zorunluluğu olmadan Kıbrıs’ın kuzeyine girebilecek.

Lokmacı, Beyarmudu, Akyar, Bostancı ve Metehan olmak üzere 5 barikattan yarın 06.00’dan itibaren karantina zorunluluğu olmadan gelebilecek bu kişilerin son 14 gün içinde başka bir ülkeye seyahat ettiklerinin tespiti halinde Kıbrıs Cumhuriyeti’ne hangi ülkeden gelmişlerse o ülkelere uygulanan koşullarda Kıbrıs’ın kuzeyine girişlerine izin verilecek.

5 geçiş noktası

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, geçişlerin Lokmacı, Beyarmudu, Akyar, Bostancı ve Metehan olmak üzere 5 geçiş noktasından yapılabileceğini açıkladı. Özersay, daha sonra belli bazı imkanlar çerçevesinde bu kapıların sayısını artabileceklerini kaydetti.

“Yarın sabah 06.00 itibarıyla bu 5 kapıdan ve bu kategorilerdeki herkesin geçişi mümkün olabilecek” diyen Özersay, daha önce açıkladıkları altı kategoriye herhangi bir sebeple güneyde kalan ve orada yaşayan kktc vatandaşları da dahil olacağını bildirdi; “Onlar da ilk geçişlerinde PCR gösterip Kıbrıs’ın kuzeyine giriş yapabilecek” dedi.

Özersay, bu kişilerle ilgili bir şartı daha açıkladı ve son 14 gün içinde Kıbrıs Cumhuriyeti dışında bir ülkeye gitmişlerse, Bakanlar Kurulu’nun açıkladığı ülke kategorilerinden hangisine giriyorsa, o koşulla Kıbrıs’ın kuzeyine gelebileceklerini söyledi.

“Kıbrıs Cumhuriyeti her geçişte PCR soracak”

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yeni uygulamasını açıklarken başka bazı kurallar da tanımladığını hatırlattı ve şöyle konuştu:

“Bunu kendi vatandaşlarımıza hatırlatmak durumundayız. Biz yarın sabahtan itibaren tüm vatandaşlarımıza ve ülkemizde daimi ikameti bulunan Maronit ve Kıbrıslırumlara ve bunun haricinde Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlarına ilk geçişlerinde PCR göstermeleri halinde yarın sabah itibarıyla 5 kapıdan geçiş imkanı sağlıyoruz.

Güneye geçişte KC’nin kendi uygulaması var. 2 kategori yaratmış durumdadırlar. Güneyde çalışanlar, tedavi görenler, eğitim görenler, Pile’dekiler, Kıbrıs’ın kuzeyinde daimi ikameti bulunan Maronitler ve Kıbrıslırumlar, güneye ilk geçişlerinde PCR negatif sonucu göstermeleri yeterli. Ama bunun dışında kalanlar yani güneydeki Kıbrıslırumlar ve Kıbrıs’ın kuzeyindeki diğer vatandaşları -yani altı kategori dışındakilere- Kıbrıs Cumhuriyeti’ne her geçişte PCR soracak.

Yani güneye tedavi veya eğitim için gitmiyor olsa da vatandaşlarımız güneye geçişlerinde sadece ilk değil her geçişlerinde PCR negatif sonucunu soracak. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bizden daha farklı ve daha zor koşullar uyguladığını vatandaşlarımızın bilmesi gerekir.”

Altı kategori dışındakiler PCR için ücret ödeyecek

Kudret Özersay, bugüne kadar altı kategorideki vatandaşların pek çoğuna, Sağlık Bakanlığı’nın PCR testlerini ücretsiz yaptığını kaydederek, bu kategoriler dışında kalan ve güneye geçmek isteyenlerin PCR testi için ücret ödeyeceğini, bu konuda da karar aldıklarını söyledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık