AktüelPolitikaKuzey Suriye Federasyonu’na Doğru

Kuzey Suriye’de bulunan 22 siyasi parti ve hareket, 22 Eylül’de başlayacak seçimler sürecine destek vererek halkı sahiplenmeye çağırdı. Partiler, federasyon projesine de tam destek verdi, ‘Tarihi rolümüzü oynayalım’ dedi. ANHA’nın haberine göre Kuzey Suriye’de bulunan 22 siyasi parti ve hareket, yaptıkları ortak bir açıklamayla Kuzey Suriye’de yapılacak seçimlere desteğini açıkladı. Partiler, Kuzey Suriye halkları için seçimlerin iyi bir fırsat olduğunu, tüm imkanlarla seçimlere katılımın gerçekleşmesi gerektiğini ve topluma hizmet konusunda seçimlerin iyi bir rol oynayabileceğini...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 8, 2017
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kuzey Suriye’de bulunan 22 siyasi parti ve hareket, 22 Eylül’de başlayacak seçimler sürecine destek vererek halkı sahiplenmeye çağırdı. Partiler, federasyon projesine de tam destek verdi, ‘Tarihi rolümüzü oynayalım’ dedi.

ANHA’nın haberine göre Kuzey Suriye’de bulunan 22 siyasi parti ve hareket, yaptıkları ortak bir açıklamayla Kuzey Suriye’de yapılacak seçimlere desteğini açıkladı. Partiler, Kuzey Suriye halkları için seçimlerin iyi bir fırsat olduğunu, tüm imkanlarla seçimlere katılımın gerçekleşmesi gerektiğini ve topluma hizmet konusunda seçimlerin iyi bir rol oynayabileceğini belirtti.

Federasyon doğru adım

22 siyasi parti ve hareket, yaptıkları yazılı açıklamada, “Halkımız yıllarca diktatör bir sistemde yaşadı. Meclislerde halk temsilcilerini seçemiyordu ve inkar sisteminin uygulamalarına, zihniyetine maruz kalıyordu, fakat halkımızın kahramanlıklarından sonra temeli Kuzey Suriye Federasyonu Projesi’nin ilanı olan ulusal ve demokratik haklarını ulaşma yolunda önemli mesafeler katettiler. Bu hamle doğru yöne doğru atılmış bir adımdır” dedi.

Açıklamada, “Halkımız, özgürlük yürüyüşünde birçok atılım gerçekleştirdi ve gençlerimizin sergilediği kahramanlıklarla birçok kazanım elde edildi. 22 Eylül’de başlayacak olan seçimler süreci, bu kazanımların korunması yolunda doğru bir başlangıç olacak. Bu seçimler katılım, Rojava’yê Kurdistanê ile Kuzey Suriye deneyimine ve halka karşı sorumluluk taşıyan herkes açısından ulusal ve ahlaki bir görevdir. Rojava Devrimi’nde kendini bulan tüm parti ve örgütlerin demokrasi rolünü oynamalıdır ve böyle bir tarihi süreçte ulusal görevlerini yerine getirmeliler” ifadeleri kullanıldı.

1-Suriye Demokratik Modernite Partisi
2-Demokratik Birlik Partisi (PYD)
3-Kürdistan Yeşiller Partisi
4-Süryani Birlik Partisi
5-Suriye Demokratik Kürt Birlik Partisi (Yekitî)
6-Suriye Sol Kürt Partisi
7-Kürdistan Değişim Partisi
8-Kürdistan Demokratik Barış Partisi
9-Kürdistan Yurtsever Dayanışma Partisi
10-Islah Hareketi
11-Ulusal Arap Konseyi
12-Suriye-Kürdistan Demokratik Partisi
13- Kürdistan Liberal Birliği
14-Suriye Demokratik Kürt Sol Partisi
15-Kürdistan Emekçiler Partisi
16- Kürdistan Demokratik Değişim Partisi
17-Kürdistan Komünist Partisi
18- Suriye Demokratik Kürt Partisi
19- Demokratik Asuri Partisi
20-Suriye Demokratik Kürt Partisi (El Parti)
21-Kürdistan Kardeşlik Partisi
22- Kürdistan Yenileme Partisi

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık