AktüelEkolojiKuzey Kutbu’nda 38 derece ölçülen sıcaklık Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından doğrulandı

Kuzey Kutbu'ndaki sıcaklık artışları iklim krizinin derinliğini bir kez daha gözler önüne serdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 15, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Sibirya‘nın Verkhoyansk kentinde geçen yıl 20 Haziran tarihinde sıcaklığın 38 dereceye kadar yükseldiği Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) tarafından doğrulandı.  Ölçülen bu sıcaklık derecesi bölgenin haziran ayı ortalamasından 18 derece daha yüksek.

WMO, Sibirya’da haziran ayındaki 38 derecelik sıcaklık için “Kutuptan çok Akdeniz’e uygun” dedi.

Aşırı sıcaklıklar, yangınların yayılmasına neden oldu

Geçen yıl Sibirya’daki aşırı sıcaklar, bölgedeki orman yangınlarının yayılmasında ve salınan karbon oranının rekor düzeye çıkmasında etkili olmuştu.

WMO’ya göre, Sibirya’daki yüksek sıcaklık, denizlerdeki buz oranında büyük düşüşe yol açtı ve 2020 yılının kayda geçen en sıcak üç yıldan biri olmasında rol oynadı.

Aşırı hava olaylarına eklendi

WMO’nun ilk kez aşırı hava koşullarına dair yaptığı açıklamalara, kutup bölgesini de eklemesi dikkatleri çekti.

WMO Genel Sekreteri Petteri Taalasa, kuruluşun aşırı hava koşullarına ilişkin arşivine kutup dairesinde görülen bu sıcaklığın da eklendiğini söyledi. Arşivde bundan böyle kutup bölgesi için ayrı bir kategori olacak.

Kuzey Kutup Dairesi, WMO’nun verilerine göre, küresel ortalamadan en az iki kat daha fazla ısınıyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık