AktüelGazeddablogKutlu Adalı cinayeti ve kaybolan Jerikolar ve Uziler! – Tolga Şardan

T24 Köşe yazarı Tolga Şardan, bugünkü köşe yazısında Kutlu Adalı cinayeti ve kaybolan Jerikolar ile Uzileri yazdı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 28, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

T24 Köşe yazarı Tolga Şardan, bugünkü köşe yazısında Kutlu Adalı cinayeti ve kaybolan Jerikolar ile Uzileri yazdı. Şardan’ın yazısı şöyle:

Gelelim, İsrail’den gönderilen malzemeler ile Kutlu Adalı cinayeti arasındaki bağlantıya.

İsrail hükümeti, Türkiye’nin talep ettiği malzemelerin yanı sıra “ikili ilişkilerin gelişmesi” çerçevesinde hibelerle birlikte bir miktar Jeriko ve Uzi tabancaları da “hediye” olarak Türkiye’ye ulaştırmıştı.

(…)

Susurluk soruşturmaları sırasında Antalya’daki kampa gönderilen silah ve mühimmatın bir bölümü tespit edilebildi. Ancak 25 kadar olduğu ifade edilen Jeriko tabancalar ile bir miktar Uzi’nin izi hiçbir şekilde bulunamadı.

Bucak’ın aracında bulunan Beretta tabancanın ise, Hospro tarafından Emniyet’e hibe edilen, ancak daha sonra kaybolan 10 adet 9 mm Micro Uzi, 10 adet 9 mm Micro Uzi SMG ile 9 adet 22 kalibre Beretta marka tabancalar ile bu tabancalara ait susturucular arasında bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Hatta özellikle Browning marka tabancaların İsrail versiyonu olan Jeriko’ların, o dönemde bazı emniyetçiler arasında paylaştırıldığı iddiaları da gündeme gelmişti.

İşte Peker’in, “belinde Jeriko ile Kıbrıs uçağına bindiği” ve “Korkut Eken’in elindeki Uzi” şeklindeki anlatımından sonra sözünü ettiği iki silahın, Türkiye’de o dönemde pek bulunmayan ve sırra kadem basan Jeriko ve Uzi’lerden olma olasılığı yüksek.

Yine Peker’in ifadesine göre; kendisinin gerçekleştiremediği ancak sonrasında Eken’in kendisine “Atilla biz Kıbrıs işini halettik, biliyor musun?” demesiyle gerçekleştirildiği iddia edilen Kutlu Adalı cinayetinde kullanılan silah ya da silahların, kayıp silahlardan olma olasılığı nedir sizce?

Peker’in iddiaları doğru ise, Susurluk sürecinde kaybolan silahların bu tür eylemlerde kullanılıp kullanılmadığının ortaya çıkarılma şansı doğmuştur.

Bu şansı kullanıp, karanlıkların aydınlatılması istenirse, elbette!

Yazının tamamını okumak için tıklayınız >>>

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık