AktüelPolitikaKutlay Erk, Talat’a ‘eşeğini buldurttu’

Uzun bir süreden beridir Kıbrıs Sorunu konusunda kafa karışıklığı yaşayan CTP'de içindeki sessiz gerginlik, Kutlay Erk'in, köşesinde Mehmet Ali Talat'a cevap vermesi ile bozuldu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 1, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Berlin görüşmesi CTP içindeki gerginliği açığa çıkarttı

Mehmet Ali Talat: “Yani kaybettiğimiz eşeği yeniden buldurma gibi bir durumla karşı karşıya kaldık diyebilirim”

Kutlay Erk: “Ve eskiye dönebilmiş olmayı kabullenemeyenler var çünkü kendi senaryoları gündemden düştü… Eskiye dönebilmiş olmayı “Kaybettiğimiz eşeği bulduk” diye eleştirip, küçümseyen ve hatta horlayanlar var… “

Gazedda Editöryal

Kıbrıs sorunu kapsamında gerçekleşen Berlin’deki üçlü liderler zirvesinin yankıları hala sürüyor.

Uzun bir süreden beridir Kıbrıs Sorunu konusunda kafa karışıklığı yaşayan CTP’de içindeki sessiz gerginlik, Kutlay Erk’in, köşesinde Mehmet Ali Talat’a cevap vermesi ile bozuldu.

Kutlay Erk, Yenidüzen’de yayınlanan yazısında, Talat’ın “Yani kaybettiğimiz eşeği yeniden buldurma gibi bir durumla karşı karşıya kaldık diyebilirim” şeklindeki Berlin değerlendirmesine şöyle cevap verdi:

“Ve eskiye dönebilmiş olmayı kabullenemeyenler var çünkü kendi senaryoları gündemden düştü… Eskiye dönebilmiş olmayı “Kaybettiğimiz eşeği bulduk” diye eleştirip, küçümseyen ve hatta horlayanlar var… Evet, doğrudur, kaybedilen eşek bulundu, bulunmasın mıydı?! O eşeği kaybettirenler Anastasiadis ile Türkiye idi ve Kıbrıslı Türklerden çalmışlardı o eşeği… Bulunmasın mıydı? Kıbrıslı Türklerin belirsizlik içinde, Rum lider ile Türkiye’yi yönetenlerin insafına terk etmek mi gerekirdi, eşeği bulmaya çalışmayarak… Belin sonuçlarını küçümseyenler, horlayanlar, karşı çıkanlar aslında Türkiye’nin artık Kıbrıslı Türkleri dışlayan bencil Kıbrıs siyasetine göz kırpanlardır.”

Kutlay Erk’in yazısı:

Berlin Bir Başarıdır … – Kutlay Erk

BM Genel Sekreteri’nin (BMGS) daveti ile Berlin’de gayri resmi görüşerek bir akşam yemeği yiyen Akıncı ve Anastasiadis, yirmi ay önce çöken Crans-Montana Konferansı sonrasında, Kıbrıs sorunu için önemli bir sonuç yarattı. Yirmi aylık süreç içinde, çözüme yakınken çöken konferansın yarattığı moral bozuklukları, karamsarlık, geleceğe dair güvensizlik ve Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünün bilinmez bir süre daha devam edeceği endişesi Kıbrıslı Türkleri çok sarstı.

Mehmet Ali Talat’ın değerlendirmesi:

Berlin yorumu

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Diyalog Tv’de yayınlanan Detay programına katıldı, Aytuğ Türkkan’ın sorularını yanıtladı. Talat, Berlin Zirvesi’nden beklenen sonucun çıktığını söyledi. Berlin’den çıkan sonucu “Kaybettiğimiz eşeği yeniden buldurma oldu” diyerek değerlendiren Talat, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “Treni rayına koyduk” sözünü eleştirdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©