İnsanKürtçe Yayın Yapan Çocuk Kanalına Yüzde 40 Türkçe Zorunluluğu

Türkiye’de Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Kürtçe yayın yapan çocuk kanalı Zarok TV ve YÖN Radyo’nun Başbakanlık tarafından açılmasına karar verildi. Ancak Zarok TV’nin yüzde 40 olarak Tükçe yayın yapma şartı getirildi. Özgürlükçü Demokrasi’nin haberine göre Olağanüstü Hal (OHAL) Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile dayanılarak kapatılan Kürtçe yayın yapan çocuk kanalı Zarok TV ve YÖN Radyo’nun Başbakanlık tarafından açılmasına karar verildiği öğrenildi. Çocukların açılması için imza kampanyası başlattığı Kürt çocuk kanalına yüzde 40 Türkçe zorunluk...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 5, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Türkiye’de Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Kürtçe yayın yapan çocuk kanalı Zarok TV ve YÖN Radyo’nun Başbakanlık tarafından açılmasına karar verildi. Ancak Zarok TV’nin yüzde 40 olarak Tükçe yayın yapma şartı getirildi.

Özgürlükçü Demokrasi’nin haberine göre Olağanüstü Hal (OHAL) Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile dayanılarak kapatılan Kürtçe yayın yapan çocuk kanalı Zarok TV ve YÖN Radyo’nun Başbakanlık tarafından açılmasına karar verildiği öğrenildi. Çocukların açılması için imza kampanyası başlattığı Kürt çocuk kanalına yüzde 40 Türkçe zorunluk getirilmesi dikkat çekti.

Türkçe zorunluk getirildi

RTÜK yasasına göre hazırlanan yönetmelikte 5 yıl önce yapılan bir değişikliğin 2 Kasım’da yürürlüğe girdiği öğrenildi. Yayın Hizmeti Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmelik, 2 Kasım 2011’de yürürlüğe girmişti. Yönetmelikte, çizgi filmler ve çocuk programlarına ilişkin düzenmelere televizyon kanallarına geçiş için 5 yıllık süre tanındı. Süre, 2 Kasım’da sona erdi. Buna göre, genel ve tematik içerikli yayın yapan televizyon kuruluşları çizgi filmlere yer vermeleri halinde en az yüzde 20’si Türkçe olacak. Bu kanallardaki çizgi film dışındaki diğer çocuk programlarının da en az yüzde 40’ı Türkçe yapımlardan oluşacak. Bu çizgi film ve çocuk programlarının Türk kültürünü yansıtması da zorunlu tutululuyor. Televizyon kanalları, çocuk yayınlarının yayınlanma saatleri ve sürelerine yönelik istatistiksel veriler ile üretim yerine ilişkin bilgileri aylık dökümler halinde RTÜK’e bildirilecek. 5 yıllık geçiş sürecinin son bulması nedeniyle RTÜK, önceden kendisinden lisans almış televizyon kuruluşları ile TRT’yi uyardı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık