EkolojiManşetYaşamKüresel iklim değişikliği binlerce balığın ölümüne neden oldu

Küresel iklim değişikliğinin ölümcül etkileri Avrupa’da da etkisini göstermeye devam ediyor. İsviçreli yetkililer Ren Nehri’nin İsviçre kıyısında bir ton ölü balık topladıklarını, geride kalan balıkları kurtarmak için acil önlem alınacağını açıkladı. Serin sularda yaşamaya alışkın olan balıklar sıcaklığın 23 dereceye yükselmesinden etkileniyorlar. Bölgede 25 derecenin üzerine çıkan sıcaklık ve düşen su seviyesi nedeniyle binlerce balığın öldüğü belirtiliyor. Yetkililer önlem olarak nehir boyunca balıkların rahatlayabileceği serin bu su havuzları kurdu. 2003 yılında, Ren Nehri’nde su sıcaklığının...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 8, 2018
Şiddete Karşı Yan Yana - LTB

Küresel iklim değişikliğinin ölümcül etkileri Avrupa’da da etkisini göstermeye devam ediyor.

İsviçreli yetkililer Ren Nehri’nin İsviçre kıyısında bir ton ölü balık topladıklarını, geride kalan balıkları kurtarmak için acil önlem alınacağını açıkladı.

Serin sularda yaşamaya alışkın olan balıklar sıcaklığın 23 dereceye yükselmesinden etkileniyorlar.

Bölgede 25 derecenin üzerine çıkan sıcaklık ve düşen su seviyesi nedeniyle binlerce balığın öldüğü belirtiliyor.

Yetkililer önlem olarak nehir boyunca balıkların rahatlayabileceği serin bu su havuzları kurdu.

2003 yılında, Ren Nehri’nde su sıcaklığının 26 dereceye yükselmesi nedeniyle 50 bin gölgebalığı ölmüştü.

Almanya’nın kuzetindeki Hamburg kentindeki Alster Nehri’nde de sıcaklığın 27 dereceye ulaşması nedeniyle balık ölümlerinin yaşandığı belirtiliyor.

Birleşik Krallık Çevre Ajansı son haftalardaki aşırı sıcaklar nedeniyle Essex, Norfolk ve Suffolk’ta 6 bin balığın öldüğünü açıkladı.

Fosil yakıtların kullanımı, arazi kullanımı değişiklikleri, ormansızlaştırma ve sanayi süreçleri gibi insan etkileriyle atmosfere salınan sera gazı birikimlerindeki hızlı artışın sera etkisini kuvvetlendirmesi sonucunda yerkürenin ortalama yüzey sıcaklıklarındaki artışı iklim değişikliğine yol açıyor.

(BBC, Yeşil Gazete)

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..