koronavirusKumarcılar ülkeye yine karantinasız girecek

Başbakan Ersin Tatar, B grubu ülkelerden gelen (Türkiye ve Britanya dahil) kişilerin 7 gün süreyle karantina uygulamasına tabii tutulacağını duyurdu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 5, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Başbakan Ersin Tatar, B grubu ülkelerden gelen (Türkiye ve Britanya dahil) kişilerin 7 gün süreyle karantina uygulamasına tabii tutulacağını duyurdu. Tatar, 3 günden kısa süre adaya gelecek olan kişilere ise karantina uygulaması yapılmayacağını belirtti. Bilindiği üzere, adaya genellikle kumar oynamak için gelen kişiler kısa süreli olarak adayı ziyaret ediyor.

Önceliklerinin halkın sağlığı olduğu yalanını bir kez daha yineleyen Ersin Tatar, 1 Temmuz’dan itibaren normalleşme sürecini sürdürmeye çalıştıklarını ve dönem dönem sıkıntılar oluştuğunu kaydederek, ülkeye gelişlerde, 2 PCR test kararı olmasına rağmen bunun %100 güvenilirlik vermediğini ifade etti.

Tatar, yerel bulaşma vakalarının da başladığını ifade ederek, B grubu ülkelerinden gelen kişilerin bulunduğu ülkelerde Covid-19 vakaları arttığı için 7 gün süre ile karantina kararı alındığını belirtti. Tatar, B grubu ülkelerden giriş yapacak kişilerin 3 gün kalması halinde, ülkede karantinadan muaf tutulacağını da belirtti.

Tatar, öğrencilerin de nereden geldiklerine bakılmaksızın 7 gün karantina sürecine tabii tutulacaklarını  belirterek, kararın 6 Eylül saat 23.59’dan itibaren geçerli olacağını duyurdu. Karantina sürecinin 20 Eylül’e kadar devam edeceğini de söyleyen Tatar, kararın 20 Eylül’de yeniden  değerlendirileceğini söyledi.

Kararların tam metni şöyle:

45/2018 Bulaşıcı Hastalıklar Yasası kapsamında toplanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan kararlar şöyle:

1. A) Ülkemize B Grubu ülkelerden gelen kişiler (Türkiye ve İngiltere dahil) arasından vaka sayısının giderek artması ve yerel bulaşın da buna bağlı olarak artış göstermesi ve sağlık sistemimizin yükünü arttırmamak adına komitemiz  07 Eylül 2020 tarihinden itibaren başlamak kaydı ile adamıza gelecek herkesin 7 gün süre ile karantinada kalmasına karar verilmiştir.

(Maliye Bakanlığı tarafından sağlanacak Sağlık Bakanlığı ve güvenlik güçleri tarafından denetlenecek karantina merkezlerinde) Uygulama 06 Eylül 2020 saat 23:59 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek ve 20 Eylül 2020 saat:23:59 da sona erecektir. Bu uygulamanın bitiş tarihinde yeniden durum değerlendirilmesi yapılacaktır.

B) Bir kişinin 2 kez PCR testinin negatif olduğu durumlarda 3 günlük sürede testinin pozitifleşmesi ve hastalık bulaştırma ihtimali çok düşüktür. Bu nedenle B grubu ülkelerinden çift negatif PCR sonucu ile ülkemize giriş yapacak kişilerin, KKTC’de 3 günden kısa süre (3. gün dahil) kalmaları kaydı ile karantina uygulamalarından muaf tutulması uygun görülmüştür.

C)Yükseköğrenim nedeniyle KKTC’ye gelecek öğrenciler de bu süreçte 7 gün süre ile Üniversitenin belirlediği yurt veya otellerde izole olacaklardır.

D) Sağlık nedenleri ile yurt dışına gidenlerin karantina uygulamaları Sağlık Bakanlığı’na müracaat etmeleri halinde değerlendirilecektir.

E) C kategorisindeki ülkelerden gelecekler için uygulama: Ülkemize gelecek kişiler uçağa biniş tarihinden önceki  0-120 saat içerisinde yapılan ve sonucu negatif olan PCR test sonucunu KKTC’ye girişlerinde belgeleme zorunluluğu vardır. Ülkeye girişlerinde 14 gün süre ile belirlenen karantina merkezlerinde karantina uygulaması yapılacaktır. Gerektiğinde karantina merkezinde bulunan kişilere PCR testi yapılabilecektir.  

2. Son günlerde Vadili, İnönü ve Akdoğan bölgelerinde yoğun yerel bulaşın görülmesi nedeniyle 07 Eylül 2020 tarihinden itibaren (07 Eylül 2020 tarihi dahil) 20 Eylül 2020 tarihine kadar (20 Eylül 2020 tarihi dahil) 14 gün süre ile düğünler, toplantılar vb. toplu organizasyonlar yasaklanmıştır. Bu bölgedeki tüm okulların açılması da 14 gün süre ile ertelenmiştir.

3. A) Açık alanlarda düzenlenen eğlencelerde sosyal mesafe ile ilgili yapılan tüm uyarılara rağmen bu kurallara uyulmadığı görülmektedir. Bu nedenle beach club, doğum günü kutlaması, kına gecesi vb. benzeri eğlencelerin yapılacak denetimlerde kurallara uyulmaması halinde işletmelerin kapatılmasına karar verilmiştir. 

B)Ayrıca düğünler ve açık havada düzenlenen benzeri organizasyonlarda uyulması gereken kurallar kılavuzuna uyulmaması durumunda düğünlere de kısıtlama getirilecektir.

4. Restaurant, cafe ve yemek hizmeti veren yerler hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uymaları kaydı ile hizmet vermeye devam edeceklerdir. Bu hizmetlerin belirlenen kurallara uymamaları halinde kapatılmaları gündeme gelecektir.

5. Taşımacılık sektörü ile ilgili alınacak tedbirler; sürücü bölümü bir aparat ile yolculardan ayrılmalıdır. Bu arada camlar açık olmalı, klima kullanılmamalı ve araçtaki herkes maske takmalıdır. Yolcuların tarih bazında isim- soyisim ve adres kayıtları da tutulmalıdır.

NOT:

• Ülkemize girişlerde B Kategorisinden gelen kişilerden istenen PCR testleri ile ilgili uygulamalarda bir değişiklik yapılmamıştır.

• Söz konusu karantina ücretlerinden aşağıda belirtilen kişiler muaf tutulacaktır:

– Öğrenci olarak ülkemize giriş yapacak kişiler

– 6 Eylül 2020 tarihinden önce yurt dışına giden kişiler

– Sağlık amacıyla Türkiye’ye sevkli giden hastalar ve görevli olarak gönderilen personel.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık