AktüelGazedda'nın GündemiÖzel HaberKültürel asimilasyon hızlandırılıyor

Kıbrıs'ın kuzeyi ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan ve yarın Meclis'te oylamaya sunulacak "Kültürel İşbirliği Protokolü" ile kültürel asimilasyonun tamamlanması hedefleniyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 14, 2021
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Kıbrıs’ın kuzeyi ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan ve yarın Meclis’te oylamaya sunulacak “Kültürel İşbirliği Protokolü” ile kültürel asimilasyonun tamamlanması hedefleniyor.

Ersin Tatar’ın Başbakanlık yaptığı, Nazım Çavuşoğlu’nun Eğitim Bakanı olduğu 13 Şubat 2020 tarihinde Türkiye ile kktc arasında “Kültürel İşbirliği Protokolü” imzalandığı ve protokolün yarın Meclis’in onayına sunulacağı öğrenildi. Geçtiğimiz Pazartesi Hukuk Komitesi’nden Ulusal Birlik Partisi’nin onay ve Halkın Partisi’nin çekimser oyları ile geçen protokole, Cumhuriyetçi Türk Partisi vekillerinin “hayır” oyu verdiği de öğrenildi.

Protokol ile Kıbrıs’ın kuzeyindeki kültürel asimilasyonun 5 yıllık bir sürede tamamlanması, Yunus Emre Enstitüsü aracılığıyla eğitimler verilmesi ve Osmanlı öncesi ile Türkiye dönemindeki Kıbrıs Türk Eğitimi çalışmalarının yapılacağıyla ilgili maddeler bulunuyor.

Çocuklara Yunus Emre Enstitüsü aracılığıyla eğitim

Dönemin Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile TC Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından imzalanan protokole göre Kıbrıs’ın kuzeyinde eğitim gören çocuklara Yunus Emre Enstitüsü aracılığıyla eğitimler verilecek ve Kültür Dairesi saf dışı bırakılacak.

Yapılan anlaşmaya göre, taraflar bundan sonraki kitap fuarı, sergi, seminer, kongre, konferans, festival gibi etkinliklere birbirlerini davet edeceği ile ilgili madde bulunurken, tarafların kültür ve sanat içerikli bilimsel toplantılara temsilci gönderip bildiri sunması için birbirini haberdar edeceği ile ilgili bilgiler de bulunuyor.

Kıbrıs Eğitim Tarihi, Osmanlı çerçevesinden anlatılacak

Protokoldeki tartışmalı bir diğer madde ise Kıbrıs Eğitim Tarihi’nin Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti Dönemi ile anlatılmaya çalışılması olacak. Yapılan anlaşmaya göre, taraflar, Osmanlı Dönemi öncesi, Osmanlı Dönemi ve Türkiye Cumhuriyeti dönemi Kıbrıs Eğitim Tarihi’nin bilimsel yollardan araştırılması adına karşılıklı ilmi toplantıların düzenlenmesi, uzmanlar tarafından bilimsel yayınlar hazırlanması için girişimde de bulunacak.

Protokolün tamamını okumak için tıklayınız >>>

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık