AktüelPolitikaKulis: CTP’de yeni dönem hareketliliği

4'lü koalisyonun dağılmasıyla birlikte ana muhalefet partisi CTP'de bir yandan muhalefet diğer yandan da parti içi yeni dönem hareketliliği başladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 7, 2019
Djumba Hotel & Cafe

4’lü koalisyonun dağılmasıyla birlikte ana muhalefet partisi CTP’de bir yandan muhalefet diğer yandan da parti içi yeni dönem hareketliliği başladı.

Yaklaşmakta olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için parti kadroları zemin yoklamasına başladı.

Cumhurbaşkanlığı adayı için iki isim

CTP’de adaylığına kesin gözüyle bakılmasına rağmen Tufan Erhürman’ın olası adaylığına muhalefet edenler ve aday olmaması yönünde parti içinde çalışan kesimlerin de olduğu öğrenildi.

Bunun yanında bir isim daha Cumhurbaşkanlığı adayılığı için konuşulmakta. Parti içerisinde de parti dışında da sevilen bir sima olan Teberrüken Uluçay’ın ismi ciddi ciddi Cumhurbaşkanlığı adaylığı için konuşulmakta ve bu yönde CTP kadroları tarafından zemin yoklanmakta.

Parti başkanlığı için kollar sıvandı

Öte yandan Erhürman’ın aday olması ve seçimi kazanması veya kaybetmesi durumunda parti içi dengelerin nasıl şeklleneceğine dair de senaryolar ortaya atılmaya başlandı.

CTP kulislerinde Erhürman’ın ardından denge sağlayıcı ve toparlayıcı olma potansiyeliyle Sıla Usar ile bir süredir pasif olan fakat son günlede basına verdiği demeçlerle gündem olan Asım Akansoy ismi Parti içinde başkanlık için konuşulmakta.

Mağusa ilçesinde Oktay Kayalp’ın da Sıla Usar’ın olası bir Parti başkanlığını destekleyeceği kulislerde tartışılmakta.

Ancak gerek Cumhurbaşkanlığı süreci gerekse de Tufan Erhürman’ın başkanlığı devam ederken bazı isimlerin ön plana çıkaması parti içinde rahatsızlıklara da neden olmakta.

Öte yandan Erkut Şahili’nin de parti başkanlığı için gönüllü olduğu kulislerde konuşulanlar arasında.

Teberrüken Uluçay, Cumhurbaşkanlığı seçiminde olduğu gibi parti başkanlığı için de ismi geçenler arasında.

Denge ve ilkeler meselesi

CTP yönetimi ve tabanı, partinin yeni dönemi için ise Cumhurbaşkanlığı seçiminden çıkacak olan sonuca odaklanmış durumda.

Parti içinde bir odak geniş kesimleri kucaklamak ve denge politikası üzerinden kendisini tanımlarken bir kesim ise CTP’nin ilkelerinden uzaklaşmakta olduğu ve sol ve federalist değerlere yeniden dönme yönünde kendisini tanımlamakta.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©