AktüelGazedda'nın GündemiKuir Kıbrıs: Çocuklar ön yargı ile doğmuyor!

Kuir Kıbrıs, 24 Ocak Uluslararası Eğitim Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, çocukların ön yargı ile doğmadığını, ön yargılı olmayı öğrendikleri belirtildi. Açıklama şöyle:
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 24, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kuir Kıbrıs, 24 Ocak Uluslararası Eğitim Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, çocukların ön yargı ile doğmadığını, ön yargılı olmayı öğrendikleri belirtildi. Açıklama şöyle:

Birçok bilimsel çalışmadan ve yapılan saha çalışmalarından bilindiği üzere, ön yargı ve ayrımcılığın temel sebeplerinden bir tanesi de bilgi eksikliğidir. Ne yazık ki, Kıbrıs’ın kuzey kesiminde, gerek eğitim müfredatlarında, gerekse sosyal çevrede azınlığa dair aktarılan bilgiler çok sınırlı, eksik kalmakta ve/veya kulaktan dolma gerçekliği olmayan yanlış bilgiler olmakta. Halbuki, sadece bilgi ile kişilerin ön yargıları ciddi düzeylerde azalabilir.

Toplumsal cinsiyet eşitliği ve LGBTİ+ özelinde Kıbrıs’ın kuzey kesimindeki eğitim müfredatlarına bakıldığında, içerikler, cis-heteroseksist bir bakış açısıyla oluşturulmuş durumdadır ve LGBTİ+ kapsayıcılığı adına herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Bu durum da, çocuklarda toplumsal cinsiyet eşitsizliğini körüklemekte ve LGBTİ+’lara yönelik ön yargıları aşılamaktadır.

Kuir Kıbrıs Derneği olarak, inanıyoruz ki, dersleri cis-heteronormatif yapı ile kurgulamak yerine, toplumsal cinsiyet eşitliği ve LGBTİ+ kapsayıcılığı her derse dahil edilebilirse, toplumda LGBTİ+’lara yönelik ön yargı ve ayrımcılık, ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden kaynaklanan bir çok sorun ortadan kalkacaktır.

Unutmamalıyız ki, çocuklar ön yargı ile doğmuyorlar, ön yargılı olmayı öğreniyorlar. Bu sebepten ötürü diyoruz ki;

“LGBTİ+ Kapsayıcı Bir Eğitim Mümkün!

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık