AktüelEkolojiKüfrettiği için eleştirilen Thunberg, küfürlü sözlerde net sıfır taahhütü verdi

Glasgow’daki eylemde küfretmesi nedeniyle eleştirilen İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, küfürlü sözde net sıfır sözü vererek 'Uygunsuz bir şey söylemem gerekirse bunu güzel bir şey söyleyerek telafi edeceğime söz veriyorum' dedi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 5, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26’ncı Taraflar Konferansı’nın (COP26) gerçekleştiği Glasgow’daki eylemde küfretmesi nedeniyle eleştirilen İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, “küfürlü sözlerde net sıfır” sözü verdi.

Hükümetlerin emisyonları dengelemek için verdiği taahhütlere gönderme yapan Thunberg, “Bundan sonra uygunsuz bir şey söylemem gerekirse bunu güzel bir şey söyleyerek telafi edeceğime söz veriyorum” dedi.

Ne olmuştu?

Eleştirilen Greta Thunberg’in de aralarında bulunduğu eylemcilerin COP26’nın gerçekleştiği konferans salonu önünde söyledikleri şarkının kameraya alınmasıyla başlamıştı. Pazartesi günü yapılan eylemde söylenen şarkıda “iklim krizini kıçına sokabilirsin” sözleri yer alıyordu.

Konuşma yapan Thunberg, “Artık falanlara filanlara, insanların doğanın ve gezegenin sömürülmesine hayır diyoruz. İçeride ne s.kim yapıyorlarsa artık hayır” ifadelerini kullanmıştı. Genç aktivistin yorumları bazı medya organlarında “kötü ağızlı tirat” olarak gösterildi.

‘2052 yılına kadar net sıfır’

Gelen eleştirilere Thunberg, küfürlü sözlerde net sıfır taahhüdü verdiğini söyleyerek yanıt verdi.

2050 yılına kadar net sıfıra ulaşıp ulaşamayacağı sorulan Thunberg şu “Hayır, 2052 yılına kadar. 2034 yılına kadar yüzde 39,78 azalma ile” yanıtını verdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık