AktüelDünyaKudüs’te 2 bin 700 yıllık tuvalet bulundu

İsrailli arkeologlar Kudüs’te bir kazı sırasında 2 bin 700 yıl öncesine ait bir tuvalet buldu. Tuvaletin foseptiğinden elde edilen bulguların dönemin yaşam tarzı, beslenme, hastalıklarına ışık tutması bekleniyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 11, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İsrail Antikalar Dairesi (IAA) Kudüs’ün güneydoğusunda kazı çalışmaları yapan arkeologların 2 bin 700 yıllık bir tuvalet bulduklarını açıkladı.

Açıklamada arkeologların bir malikanenin kalıntılarında yaptıkları kazı çalışmaları sırasında bir banyo kalıntısına ulaştıklarını, banyonun içindeki dikdörtgen kabinde de kireçtaşından kesilmiş bir tuvaletin bulunduğu belirtildi. Ayrıca açıklamada tuvaletin derinde, lağım çukuru olarak inşa edilen bir bölüme bağlı olduğu da kaydedildi.

Foseptikte, hayvan kemikleri ve çok sayıda seramik olduğu belirtildi.

İsrailli bilim insanları lağım çukurundan elde edecekleri bulguların incelenmesiyle o döneme ilişkin yaşam tarzı, beslenme ve hastalıklar hakkında bilgi sahibi olmayı umuyorlar.

Salı günü Kudüs’te yapılan açıklamada, antik dönemlerde ayrı bir kabin halinde tuvalet inşa edilmesinin çok nadir olduğu belirtilerek, bulunan kalıntının önemine dikkat çekildi.

Kazı sırasında dönemin mimari yapısına ve yapı malzemeleri ile bahçe düzenlemelerine ilişkin çok sayıda önemli kalıntının da gün yüzüne çıkarıldığı ifade edildi.

IAA, bulguları Çarşamba günü Kudüs’te düzenlenecek bir etkinlikle kamuoyuna tanıtacak.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık