AktüelDünyaKüba’da küçük ve orta boy özel işletmelerin kurulmasına izin

Küba'da küçük ve orta ölçekli işletmelerin kurulmasına izin veren yasa onaylandı. 100'e kadar çalışanı olan işletmelere izin verilecek.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 8, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Küba yönetimi, cuma günü küçük ve orta ölçekli işletmelerin kurulmasına izin veren yasayı onayladı. Bu, devlete ait şirketlerin norm olduğu komünist ülkede büyük bir değişim olarak yorumlanıyor. Yeni kurallara göre, 100’e kadar çalışanı olan işletmelere izin verilecek.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler için yeşil ışık, Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel’in video konferans yoluyla katıldığı bir Devlet Konseyi oturumu sırasında yakıldı. Ulusal Meclis’in internet sitesinde yayımlanan açıklamada, “Devlet Konseyi mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ülkenin üretken dönüşümünün bir parçası olarak ekonomiye dahil olmasını öngören kararı onayladı” denildi.

Küba yönetimi, ülkedeki sektörlerin büyük çoğunluğunda özel teşebbüslerin yer almasına izin verileceğini Şubat 2021’de açıklamıştı. Bu karar, devlet yönetimindeki ekonomisi ABD’nin Donald Trump döneminde yeniden getirdiği yaptırımlar ve pandemi sürecinden olumsuz etkilenen Küba için dikkat çekici bir değişim olarak yorumlanmıştı. Komünist Küba’nın ekonomisi, geçtiğimiz sene son 30 yılım en büyük düşüşüne sahne olarak yüzde 11’e yakın bir oranda daralmıştı. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık