PolitikaKüba Devrimi’nin Lideri Fidel Castro Hayata Veda Etti

Küba Devrimi’nin lideri Fidel Castro 90 yaşında Küba’nın başkenti Havana’da hayata veda etti. Küba Devrimi’nin lideri ve eski Küba Devlet Başkanı Fidel Castro’nun ölümünü Küba devlet televizyonu duyurdu. Küba Devlet Başkanı Raul Castro  televizyondan yaptığı açıklamada “Küba Devrimi’nin başkomutanı Fidel Castro Ruz bu akşam (Cuma) saat 22.29’da vefat etti” dedi. Hasta Siempre, Comandante “Hoy 25 de noviembre, a las 10:29 horas de la noche falleció el Comandante en Jefe de la Revolución Cubana Fidel Castro Ruz....
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 26, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Küba Devrimi’nin lideri Fidel Castro 90 yaşında Küba’nın başkenti Havana’da hayata veda etti.

Küba Devrimi’nin lideri ve eski Küba Devlet Başkanı Fidel Castro’nun ölümünü Küba devlet televizyonu duyurdu.

Küba Devlet Başkanı Raul Castro  televizyondan yaptığı açıklamada “Küba Devrimi’nin başkomutanı Fidel Castro Ruz bu akşam (Cuma) saat 22.29’da vefat etti” dedi.

Hasta Siempre, Comandante

“Hoy 25 de noviembre, a las 10:29 horas de la noche falleció el Comandante en Jefe de la Revolución Cubana Fidel Castro Ruz. En cumplimiento a la voluntad expresa del Compañero Fidel, sus restos serán cremados.

Raul’un açıklamasını aktaran Cubadebate; “Bugün, 25 Kasım 22.29’da, Küba Devrimi’nin lideri Fidel Castro Ruz yaşamını yitirdi. Yoldaş Fidel, kendi iradesi uyarınca yakılacak. 26 Eylül cumartesi erken saatlerde, cenaze organizasyon komitesi halkımızı ayrıntılar hakkında bilgilendirecek. Zafere kadar, daima!” ifadelerine yer verdi.

Ölüm haberi ile birlikte başkent Havana sokaklarına yas havası çöktü.

¡HASTA LA VICTORIA SIEMPRE, FIDEL!55 yıl önce gerçekleşen Küba devriminin lideri Castro, yıllar sonra ilk kez Nisan ayında bir konuşma yapmış ve Komünist Parti’nin kongresinde yakında öleceğini söyleyip, partililerden inandığı ideallere sahip çıkmalarını istemişti.

Castro, “Yakında 90 yaşında olacağım. Yakında ben de diğer önderler gibi gideceğim. Elbette hepimizin zamanı gelecek. Ancak Kübalı komünistlerin idealleri, inançları bu dünya için, insanlık için fayda sağlamaya devam edecek. Bu idealler için savaşmaya devam etmeliyiz” diye konuşmuştu.

Fidel, 90. yaş gününü kutlayanlar için yazdığı mektubunda “Gezegenimizdeki en önemli şey barışı korumak” ifadelerine yer vermişti.

Enrique Peña Nieto on Twitter

Lamento el fallecimiento de Fidel Castro Ruz, líder de la Revolución cubana y referente emblemático del siglo XX.

Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, Twitter’dan yaptığı açıklamada ‘Küba devrimi lideri ve 20. yüzyılın simgesel referansı Fidel Castro’nun ölümü nedeniyle yastayım” dedi.

Resmi Twitter'da görüntüle

Fidel Castro kimdir?

İspanyol asıllı toprak sahibi bir babanın beş çocuğundan biri olan Fidel Castro, 13 Ağustos 1926’da Mayari’de dünyaya geldi.

Öğrenim hayatını Santiago’da Katolik okulu ve Havana’da Cizvit lisesinde sürdüren Fidel Castro, 1950 yılında Havana Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından kısa bir süre avukatlık yapan Castro, 1952 seçimlerinde Temsilciler Meclisi için Küba Halk Partisinden adaylığını koyarak aktif siyasete soyundu. Castro, 26 Temmuz 1953’te dönemin Küba diktatörü Fulgencio Batista’yı devirmek için 100’den fazla arkadaşıyla Santiago’da Moncada kışlasına baskın düzenledi. Yönetime el koyma girişimi başarısızlıkla sonuçlanan Castro, tutuklanarak 16 yıla hapse mahkum edildi. Castro, Juventud Adası’nda 21 ay hapis yattıktan sonra aftan yararlanarak serbest bırakıldı. Fidel Castro, 1955 yılında 26 Temmuz Hareketi adlı yeni bir örgüt kurarak gerilla savaşı başlattı. Gerilla savaşında şimdi Küba Devlet Başkanı olan kardeşi Raul Castro ve Arjantinli Markist devrimci Ernesto Che Guevara da yer aldı. Siyasi desteğini yitiren Batista’nın 31 Aralık 1958’de Dominik Cumhuriyeti’ne kaçmasıyla gerilla savaşını yürüttüğü Maestra Dağları’ndan inerek Havana’ya giden Castro, 1959-1976 arasında başbakanlık, 1976-2008 arasında da devlet başkanlığı görevini yürüttü.

Y en eso llego Fidel – Carlos Puebla

Y en eso llego Fidel – Autor: Carlos Puebla Letra: Aquí pensaban seguir, ganando el ciento por ciento, con casas de apartamentos, y echar al pueblo a sufrir. Y seguir de modo cruel contra el pueblo conspirando, para seguirlo explotando… y en eso llegó Fidel!

Castro yönetiminin icraatlarından biri köklü toprak reformu oldu. Küba, ekonomisinin önemli yapı taşı şekeri Sovyetler Birliği’ne satmaya başladı. Bu gelişmeler üzerine ABD ile Küba’nın arası açıldı, Washington yönetimi Küba’ya ekonomik ambargo uygulamaya başladı.

Küba devrimden sonra ABD’ye kaçan ve dönemin Başkanı John F. Kennedy yönetiminden silah ve maddi destek alan Kübalıların Nisan 1961’de düzenlediği Domuzlar Körfezi Çıkarması başarısızlıkla sonuçlandı. Castro, çıkarmanın ardından yayımladığı Havana Bildirisi ile ilk kez Küba’nın sosyalist politikalar izleyeceğini dünyaya duyurdu. Castro, 1968 yılına kadar bağımsız, o tarihten sonra Sovyetler Birliği’ne dönük bir dış politika izledi, Güney ve Orta Amerika ile Afrika’daki devrimleri destekledi. Aynı dönemde Bağlantısızlar Hareketi’nin önderlerinden biri durumuna geldi.

fidel-castro-hayatini-kaybetti-214156-1.

Fidel Castro 31 Temmuz 2006’da sağlık sorunları nedeniyle yetkilerini geçici olarak başkan yardımcısı ve kardeşi Raul Castro’ya devretti. 19 Şubat 2008’de bir açıklama yaparak, 1976 yılından beri yürütmekte olduğu Devlet Konseyi Başkanlığı görevini bıraktığını açıkladı.

Dünyada en uzun süre iktidarda kalan üçüncü lider olan Castro, görevden ayrıldıktan sonra “Yoldaş Fidel’in Düşünceleri” başlığıyla yazdığı makalelerde gündemdeki önemli olayları yorumladı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık