PolitikaKTÖS’den 17 Okulda Eylem Kararı

Öğretmenler Sendikası (KTÖS), UBP-DP azınlık hükümeti yetkililerini uyararak, öğretmen eksikliği başta olmak üzere eğitim sorunlarının giderilmemesi durumunda 7 Kasım Pazartesi gününden itibaren öğretmen eksikliği bulunan 17 okulda yasal çerçevede eylemler yapacağını duyurdu. KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil yaptığı açıklamada, hükümetin nüfusu bilmemesinden dolayı eğitim, sağlık gibi hizmetlerin temel altyapısı ve personel ihtiyacını planlamaktan aciz olduğunu vurguladı. Açıklamanın tamamı şöyle: Hükümet nüfusu bilmediğinden dolayı eğitim, sağlık gibi hizmetlerin temel altyapısı ve personel ihtiyacını planlamaktan acizdir. Sadece...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 2, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Öğretmenler Sendikası (KTÖS), UBP-DP azınlık hükümeti yetkililerini uyararak, öğretmen eksikliği başta olmak üzere eğitim sorunlarının giderilmemesi durumunda 7 Kasım Pazartesi gününden itibaren öğretmen eksikliği bulunan 17 okulda yasal çerçevede eylemler yapacağını duyurdu.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil yaptığı açıklamada, hükümetin nüfusu bilmemesinden dolayı eğitim, sağlık gibi hizmetlerin temel altyapısı ve personel ihtiyacını planlamaktan aciz olduğunu vurguladı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Hükümet nüfusu bilmediğinden dolayı eğitim, sağlık gibi hizmetlerin temel altyapısı ve personel ihtiyacını planlamaktan acizdir.

Sadece TC’den gelen talimatları uygulamakla sorumlu olduğunu düşünen UBP-DP Hükümeti kukla hükümet rolünü çok başarılı bir şekilde yerine getirmektedir. Cami yatırımlarına hız verirken ve Haspolat’ta yapılan cami ve Sunni İslam eğitimine hizmet eden Hala Sultan İlahiyat Koleji için kaynağı belirsiz yerlerden milyonlarca dolar harcarken, devlet okullarının altyapı, öğretmen ve okul çalışanı ihtiyacı devam etmektedir.

Eğitim ve Kültür Bakanlığı yetkilileri var olan eksikleri bildikleri halde sorunları gidermek için kıllarını kıpırdatmadıkları gibi yasadışı istihdamlara da göz yumarak sorunları örtbas etmeye çalışmaktadırlar. Son dönemde okullardaki öğretmen eksikliğini gidermek için okul-aile birliklerine destek verip, okul aile birliklerinin yasadışı bir şekilde öğretmen istihdam etmelerini teşvik etmektedirler. Yapılan şikayetleri ise hasıraltı edip, yasadışılığa çanak tutmaktadırlar.

Konu ile ilgili Kamu Hizmeti Komisyonu’nun, Sayıştay’ın ve Ombudsman’ın derhal devreye girmesi gerekmektedir. Hukukun; devleti yönettiğini iddia eden makamlarca çiğnenmesi anarşiye ve kaosa davetiye çıkarmaktadır.

Konu ile ilgili olarak UBP-DP hükümeti yetkililerini uyarır, öğretmen eksikliği başta olmak üzere eğitim sorunlarının giderilmemesi durumunda 7 Kasım 2016 Pazartesi gününden itibaren eksik öğretmeni olan okullarda yasal çerçevede eylemler yapacağımızı duyururuz.

İlgili okullarımızda öğretmen eksiklikleri acil olarak giderilmelidir;

1-    Ziyamet İlkokulu – 1 Okul Öncesi öğretmeni (4 Yaş)

2-    Kumyalı İlkokulu- 1 Sınıf Öğretmeni

3-    Büyükkonuk İlkokulu- 1 sınıf öğretmeni

4-    Karaoğlanoğlu İlkokulu– 1 sınıf öğretmeni 

5-    Gaziköy Anaokulu – 1 özel ders öğretmeni

6-    Canbulat İlkokulu ve Maarif Anaokulu – 1 özel ders öğretmeni 

7-    Haspolat İlkokulu – 1 özel ders öğretmeni

8-    Necati Taşkın İlkokulu– 1. Sınıf öğretmeni, (72 öğrenci 2 şube)

9-    Mehmetcik İlkokulu– 1 Okul Öncesi Öğretmeni (4 yaş)

10- Hamitköy Dr. Fazıl K. İlkokulu – 2 Sınıf öğretmeni, 1 özel ders öğretmeni (Ana 31 öğrenci -1. Sınıf 33 öğrenci)  

11- Alsancak İlkokulu– 1 özel ders öğretmeni

12- Serhatköy İlkokulu – 1 özel ders öğretmeni

13- Türkmenköy İlkokulu – ½

14- Mormenekşe İlkokulu – ½

15- Dipkarpaz İlkokulu – 1 Okul Öncesi, 3 Özel ders öğretmeni

16- Yedikonuk İlkokulu – 1 Okul Öncesi (4 yaş kapalı kaldı)

17- Beyarmudu İlkokulu – 1 Okul Öncesi (4 yaş kapalı kaldı)

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık