AktüelİnsanKTÖS: LGBTİ Bireyler Kimlerdir, Tıpkı Hetoroseksizm Gibi Öğretilebilir

Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Başkanı Semen Saygun yayınladığı yazılı açıklamada,  farkındalığı yükseltmek ve LGBTİ bireylerin görünürlüğünü artırmak için hazırlanan, LGBTİ bireylere alan açımayı hedefleyen çalışmaları içeren billboardlara gerçekleşen saldırıları kınadı. Açıklamada ‘’benim 7 yaşındaki çocuğum bunu görürse ona nasıl açıklarım ?’’ gibi eleştirilerin çocuk istismarı olduğu vurgulanarak LGBTİ bireylerin kim olduğunun, tıpkı hetoroseksizm gibi öğretilebileceğine dikkat çekildi. Açıklamanın tamamı şöyle: 2014 yılında ülkemizin Ceza Yasası değişiklik yapılarak eşcinsel, biseksüel ve translara yönelik fiziksel ve psikolojik ayrımcılık...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 3, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Başkanı Semen Saygun yayınladığı yazılı açıklamada,  farkındalığı yükseltmek ve LGBTİ bireylerin görünürlüğünü artırmak için hazırlanan, LGBTİ bireylere alan açımayı hedefleyen çalışmaları içeren billboardlara gerçekleşen saldırıları kınadı.

Açıklamada ‘’benim 7 yaşındaki çocuğum bunu görürse ona nasıl açıklarım ?’’ gibi eleştirilerin çocuk istismarı olduğu vurgulanarak LGBTİ bireylerin kim olduğunun, tıpkı hetoroseksizm gibi öğretilebileceğine dikkat çekildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

2014 yılında ülkemizin Ceza Yasası değişiklik yapılarak eşcinsel, biseksüel ve translara yönelik fiziksel ve psikolojik ayrımcılık yapılmasının önüne geçildi. Hem Ceza Yasasının değişme süreçlerinde hem de sonrasında toplumumuzda yaşayan lezbiyen, gay, biseksüel, trans ve interseks bireylerin haklarının korunması ve ayrımcılığa uğramaması için eğitimciler olarak her zaman elimizden gelen katkıyı koymaya çalıştık.

Geçtiğimiz günlerde Kuir Kıbrıs Derneği’nin Lefkoşa, Girne, Mağusa, İskele ve Karpaz ‘da “Lefkoşa, Girne, Mağusa, İskele ve Karpaz’da “Mediha deyze, ben geyim” ve “Kamil abi, ben lezbiyenim” yazılı tamamen farkındalık yükseltmek ve LGBTİ bireylerin görünürlüğünü artırmak için hazırlanan, LGBTİ bireylere alan açımayı hedefleyen bu çalışmaları içeren billboardlara gerçekleşen saldırıları kınıyoruz.

Ülkemizde barışın konuşulduğu bu günlerde bilmeliyiz ki BARIŞ sadece iki toplum arasındaki çatışmanın son bulması demek değildir. Bugün de gelecekte de bireylerin haklarından faydalandığı ve başkalarının haklarına saygı gösterip koruduğu bir Barış Kültürü oluşturmamız gerekmektedir. Bu kültürün oluşmasında eğitim önemli bir rol oynamaktadır. Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası olarak bu konuda çalışmalarımızı yürütürken her zaman Feminist örgütler ve LGBTİ örgütlerle birlikte yürütmekte ve bu örgütlerden aktif destek almaktayız. Son yaşanan saldırılar da gösteriyor ki bu konuda daha alınacak yolumuz var. Daha önceleri de talep ettiğimiz gibi acil olarak müfredatlarımıza Toplumsal Cinsiyet Eğitimi dersi eklenmeli ve erken zamanda öğretmen eğitimlerine başlanmalıdır.Öğretmenlerimiz aracılığıyla velilerimizve halkımız da bu konuda bilinçlendirilmelidir.

Sosyal Medya üzerinden yapılan tartışmalarda homofobinin ve nefret söyleminin yeniden üretildiğini ve bu söylemlerde çocukların da kullanıldığını endişeyle izliyoruz. Unutmayalım ki kendi fikrimizi savunurken bunu çocuklarımız üzerinden konuşmak ve ‘’ Benim 7 yaşındaki çocuğum bunu görürse ona nasıl açıklarım ?’’ gibi ifadelerle çocukları kullanmak aslında çocuk istismarıdır. Lezbiyen nedir, gay nedir, LGBTİ bireyler kimlerdir, tıpkı hetoroseksizm gibi öğretilebilir. İlgilenen herkes için elimizde kaynak kitaplar ve yayınlar mevcuttur, paylaşmaya ve işbirliği yapmaya hazırız.

Çocuklarımızı ataerkil sistemin çarpık, ayrımcı, ırkçı, homofobik kalıplarından uzaklaştırıp, kimseye önyargı içinde yaklaşmayan cinsiyete, cinsel yönelime ve cinsiyet kimliğine, insan haklarına saygılı bireyler olarak yetiştirelim. Eğitimimizi bu anlayışla kurgulayalım. Ancak o zaman barış içinde yaşayan ve ülkemizde de barışı yaşayıp yaşatabilen bir toplum olabiliriz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık