MüzakerelerKTOEÖS’den Liderlere Çağrı: Tarihsel Adımı Atınız

Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) iki lidere de tarihsel adımı atma çağrısında bulundu. KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel yazılı açıklamasında  “çözüm için geriye kalan tek şart cesaretle ortaya konacak siyasi iradedir. Bu iradeyi görüşme sürecinde liderler göstermiştir” vurgusunda bulundu. Açıklamanın tamamı şöyle: İki liderin İsviçre’de 40 yılı aşkındır devam eden Kıbrıs Sorunun çözümü için buluşmasını ve sonuç alacak şekilde ortaya irade koymasını destekliyoruz. Bölgemiz coğrafyasının hızla istikrarsızlaştırıldığı, kaosun, çatışmaların, savaşın derinleştiği gerçeğine karşın Kıbrıs’ta çözüm, normalleşme, istikrara...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 7, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) iki lidere de tarihsel adımı atma çağrısında bulundu.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel yazılı açıklamasında  “çözüm için geriye kalan tek şart cesaretle ortaya konacak siyasi iradedir. Bu iradeyi görüşme sürecinde liderler göstermiştir” vurgusunda bulundu.

Açıklamanın tamamı şöyle:

İki liderin İsviçre’de 40 yılı aşkındır devam eden Kıbrıs Sorunun çözümü için buluşmasını ve sonuç alacak şekilde ortaya irade koymasını destekliyoruz.

Bölgemiz coğrafyasının hızla istikrarsızlaştırıldığı, kaosun, çatışmaların, savaşın derinleştiği gerçeğine karşın Kıbrıs’ta çözüm, normalleşme, istikrara çok daha ihtiyaç duyulduğu bir dönemden geçiyoruz.

Kıbrıs Cumhuriyet’nin siyasi, eşit, iki toplumlu yapısının işlerlik kazanacağı, işbirliğinin artması ile çevre, insan hakları, kriminal suçlar, mülteci sorunu, kaçakçılık, uyuşturucu gibi sorunlarla mücadelenin daha mümkün olacağı; çözümün, barışın tesis edilmesine, eğitimde ve her alanda değişimin, gelişmenin mümkün kılınacağı gelecekte çatışma değil demokrasi, empati adalet gibi kavramların yerleşeceği bir “Barış Adasına” doğru atılan adıma fırsat kaçırılmamalıdır. Nesillerini kaybettiren bitmez, ırkçı, şövenist mücadele yerine işbirliğin, kardeşliğin tesis edilmesine imkân verilmelidir.

Sn. Akıncı ve Sn. Anastasiades, tarihsel bir dönemde, tarihsel bir misyon üstlenmişlerdir. Konjektür, çözüme imkân verecek şekilde olgunlaşmıştır. Çözüm ve Barışa en çok ihtiyaç duyulan dönemden geçilmektedir. Çözümün mimarları sadece kendi toplumlarına değil; bölge halklarına, dünya halklarına da “Umut” olabilecek adımı cesaretle atmalıdırlar.

İki toplumlu, iki bölgeli, tek egemenlik, tek kimlik, tek vatandaşlığa bağlı BM Parametreleri ve iki toplum liderlerinin karşılıklı anlaşmalarıyla ulaşılan kriterlere bağlı bir Federasyona ulaşmanın imkânı vardır. Çözüm şartlarının belirlendiği uzun bir görüşme süreci tamamlanmış gözükmektedir. Çözüm için geriye kalan tek şart cesaretle ortaya konacak siyasi iradedir. Bu iradeyi görüşme sürecinde liderler göstermiştir.

Sn. Akıncı ve Sn. Anastasiades’e Çağrımızdır:

“Tarih Size Bu Görevi Yüklemiştir, Desteğimiz Sizinledir.

Ayrıntılarda Boğulmadan, Cesaretle Hareket ederek, Tarihsel Adımı Atınız”

BUGÜN TÜM EMEKLERİ TAÇLANDIRMA GÜNÜDÜR

BUGÜN BARIŞ GÜNÜDÜR

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık