AktüelEkonomiEkonomi PolitikKTAMS’tan grev kararı

Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 2, 2018
Djumba Hotel & Cafe

KTAMS zamlara karşı 9 Ekim günü greve gideceğini açıkladı. Yapılan açıklamada, KTAMS Lokalinde toplanılarak, saat 10:00’da Meclise yürüyüşe geçilecek. Sonrasında ise Meclis’te Basın Açıklaması okunarak sendikanın hazırladığı yasa önerileri Hükümet ve Ana Muhalefet temsilcilerine verilecek.

KTAMS’tan yapılan açıklama:

ZAMLARA KARŞI YASA ÖNERİLERİMİZLE 9 EKİM’DE MECLİSTEYİZ…
Kuzey Kıbrıs’ta Türk Lirası kullanımına mahkum bırakılmamız ve Türk Lirası’nın Döviz Karşısında aşırı değer kaybetmesi sonrası yüksek enflasyon oluşmuş ve ücretli çalışan kesim alım gücünü yarı yarıya kaybetmiştir.
Enflasyon karşısında alım gücünün yitirilmesine karşın üst üste yapılan zamlar ile gerek asgari ücretlinin gerekse kamu çalışanının beli daha da bükülmüş, net Asgari Ücret’in 2 Bin 279 TL olduğu ülkemizde Açlık Sınırı 2 Bin 625 TL’ye ulaşmıştır. Tüm bunlar yaşanırken Hükümetin alım gücünü korumaya yönelik hiçbir adım atılmaması ise ücretli çalışanları her geçen gün daha da mağdur etmektedir.
Bu çerçevede sendikamız KTAMS ücretli çalışanların zamlar karşısında alım gücünü korumak adına gerek 22/1975 sayılı Asgari Ücretler Yasası gerekse Sosyal Yardım, Engelli Maaşı alanlar ile Kamu Çalışanlarını ilgilendiren yasalarda Hayat Pahalılığı oranının kriz süresince her ay sonu maaşlara yansıtılmasını öngören yasa önerilerini Meclise sunmak adına, örgütlü olduğu tüm iş yerlerinde 9 Ekim 2018 Salı günü tam gün grev yapma kararı almıştır.
Grevimiz doğrultusunda tüm üyelerimiz saat 09:00’da Sendikamız KTAMS Lokalinde toplanacak, saat 10:00’da Meclise yürüyüşe geçecek ve Mecliste Basın Açıklaması okunarak hazırladığımız yasa önerileri Hükümet ve Ana Muhalefet temsilcilerine verilecektir.
Tüm Kamu Emekçilerini ve Halkımızı yapacağımız grev ve yürüyüşe davet ederiz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır. Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©