AktüelGazedda'nın GündemiKSP seçimde Bağımsızlık Yolu’nu destekleyecek

Kıbrıs Sosyalist Partisi 23 Ocak seçimlerinde Bağımsızlık Yolu'nu destekleme kararı aldığını duyurdu. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 7, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Sosyalist Partisi 23 Ocak seçimlerinde Bağımsızlık Yolu’nu destekleme kararı aldığını duyurdu. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Çünkü Bağımsızlık Yolu ile partimiz arasındaki önemli siyasi-ideolojik görüş farklılıklarına rağmen, Merkez Komitemizin 15 Aralık tarihinde halkımıza duyurduğu “seçim platformunu ‘egemenlik, özgürlük ve barış’ için mücadele platformuna dönüştüreceğiz” kararında belirtilen ilkelerin içeriğine ve ruhuna en yakın programa sahip olan parti Bağımsızlık yoludur. KSP açıkladığı ilkeler çerçevesinde mücadelesine devam edecektir.

Bu ilkeler;

Ekonomi alanında:

1. Stabil para birimine endeksli muhasebe sistemine geçilmeli.

2. Özel sektör işçilerine sendikalaşma ZORUNLULUĞU ve en az 5 isçinin çalıştığı her iş yerinde toplu sözleşme HAKKI!

3. Asgari ücret en düşük memur maaşına endekslenmeli.

4. Bunları başarana kadar bankalara döviz bazında olan borçlar ve kiralar sabit bir kura endekslenmeli

Siyasi alanda:

1. Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne karşı TBMM’de aldığı savaş ilanını geri çekmeli.

2. Türk ordusu Kıbrıs’tan derhal geri çekilmeli.

3. Kıbrıs’taki İngiliz Üsleri kaldırılmalı.

4. Garanti anlaşmaları iptal edilmeli, Yunan ve Türk alayları ülkelerine dönmeli.

Kıbrıs Sosyalist Partisi olarak, seçime katılan partiler arasında kapitalizm koşullarında işçi sınıfı ve genel, olarak tüm emekçilerin yaşam koşullarının yükseltilmesine,  emeğin kurtuluşu mücadelesine verdiği önem açısından da, Bağımsızlık Yolu ‘nun  bu mücadeleye katkı koyacağına inanmaktadır. Bu nedenlerle partimiz 23 Ocak seçimlerinde Bağımsızlık Yolu’na destek vermeyi kararlaştırdığını tüm üyelerimize ve halkımıza duyururuz.

Kıbrıs Sosyalist Partisi

Merkez Komitesi (a)

Genel Sekreter

Mehmet Birinci

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık