AktüelGazedda'nın GündemiÖzel HaberSanatYaşamKriz Tiyatro Festivalini de vurdu

Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 4, 2018
Djumba Hotel & Cafe

Gazeddakıbrıs-özel
Bu yıl 16. kez düzenlenecek olan Kıbrıs Tiyatro Festivali önümüzdeki hafta başlayacak. Duyurusu geçen hafta yapılan 16. Tiyatro Festivali’nde göze ilk çarpan şey ise geçen yıla oranla tiyatro oyun sayıları yarı yarıya azaldı.

Bu yılki 16. Tiyatro Festivali’ne biri Lefkoşa Belediye Tiyatrosu olmak üzere toplam 6 farklı oyun sahnelenecek.

Geçen yılki 15. Tiyatro Festivali’nde ise toplam 11 oyun sahnelenmişti. 2016’daki festivalde ise 10 oyun sahnelenmişti.

Kriz tiyatroyu da vurdu

Oyun sayılarında iki kata varan bir azalışın olması ekonomik krizin tiyatroyu da vurduğunu gösteriyor. Gazeddakıbrıs’ın görüşlerine başvurduğu Lefkoşa Belediye Başkanı Mehmet Harmancı, önceki yıllarda yapılan festivallerde Türkiye’den gelen tiyatroların giderlerinin ya bağlı oldukları kurumlar tarafından karşılandığını ya da Lefkoşa Belediyesi ile paylaşıldığının altını çizerek bu yıl böyle bir durumun ekonomik krizden dolayı olamadığını, Türkiye’deki Tiyatro ve Belediyelerin giderlerinde ciddi kısıtlamalar yaptığını belirtti.

Tiyatro Festivalindeki geçen yıllara oranla oyunların azlığının Kıbrıs değil Türkiye kaynaklı olduğunu ifade eden Harmancı, ekonomik krizden hem de politik baskıdan Türkiye’deki tiyatroların olumsuz etkilendiğini ve bu olumsuzluğun Tiyatro Festivali’ne de yansıdığını kaydetti.

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır. Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©