AktüelGazedda'nın GündemiÖzel HaberSanatYaşamKriz Tiyatro Festivalini de vurdu

Gazeddakıbrıs-özel Bu yıl 16. kez düzenlenecek olan Kıbrıs Tiyatro Festivali önümüzdeki hafta başlayacak. Duyurusu geçen hafta yapılan 16. Tiyatro Festivali’nde göze ilk çarpan şey ise geçen yıla oranla tiyatro oyun sayıları yarı yarıya azaldı. Bu yılki 16. Tiyatro Festivali’ne biri Lefkoşa Belediye Tiyatrosu olmak üzere toplam 6 farklı oyun sahnelenecek. Geçen yılki 15. Tiyatro Festivali’nde ise toplam 11 oyun sahnelenmişti. 2016’daki festivalde ise 10 oyun sahnelenmişti. Kriz tiyatroyu da vurdu Oyun sayılarında iki kata varan...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 4, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Gazeddakıbrıs-özel
Bu yıl 16. kez düzenlenecek olan Kıbrıs Tiyatro Festivali önümüzdeki hafta başlayacak. Duyurusu geçen hafta yapılan 16. Tiyatro Festivali’nde göze ilk çarpan şey ise geçen yıla oranla tiyatro oyun sayıları yarı yarıya azaldı.

Bu yılki 16. Tiyatro Festivali’ne biri Lefkoşa Belediye Tiyatrosu olmak üzere toplam 6 farklı oyun sahnelenecek.

Geçen yılki 15. Tiyatro Festivali’nde ise toplam 11 oyun sahnelenmişti. 2016’daki festivalde ise 10 oyun sahnelenmişti.

Kriz tiyatroyu da vurdu

Oyun sayılarında iki kata varan bir azalışın olması ekonomik krizin tiyatroyu da vurduğunu gösteriyor. Gazeddakıbrıs’ın görüşlerine başvurduğu Lefkoşa Belediye Başkanı Mehmet Harmancı, önceki yıllarda yapılan festivallerde Türkiye’den gelen tiyatroların giderlerinin ya bağlı oldukları kurumlar tarafından karşılandığını ya da Lefkoşa Belediyesi ile paylaşıldığının altını çizerek bu yıl böyle bir durumun ekonomik krizden dolayı olamadığını, Türkiye’deki Tiyatro ve Belediyelerin giderlerinde ciddi kısıtlamalar yaptığını belirtti.

Tiyatro Festivalindeki geçen yıllara oranla oyunların azlığının Kıbrıs değil Türkiye kaynaklı olduğunu ifade eden Harmancı, ekonomik krizden hem de politik baskıdan Türkiye’deki tiyatroların olumsuz etkilendiğini ve bu olumsuzluğun Tiyatro Festivali’ne de yansıdığını kaydetti.

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık