koronavirusKovid-19 tanısı, çok erken yapılan RT-PCR testlerinde hatalı olarak negatif çıkabilir

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) enfekte olan kişilere çok erken yapılan testin hatalı negatifle sonuçlanabileceği belirtildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 11, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Johns Hopkins Üniversitesi’nin viral genetik bulguyu tespit eden RT-PCR testleriyle ilgili daha önce yapılan 7 araştırmadan edinilen veriyi değerlendirdiği çalışmanın ayrıntıları “Annals of Internal Medicine” dergisinde yayımlandı.

Hastaneye kaldırılanlar dahil kişilerden pamuklu çubukla alınan 1330 solunum yolu örneği üzerinde yapılan inceleme, erken yapılan testlerin hatalı negatifle sonuçlanabileceğini, bu testlerden en iyi performansın semptomlar görüldükten 3 gün sonra alındığını ortaya koydu.

RT-PCR testlerinde hatalı negatif sonucunun, pamuklu çubuğun virüsle enfekte olmuş hücreleri yakalayamaması ya da virüs seviyelerinin çok düşük olması halinde çıktığına işaret edildi.

Uzmanlar, bu testlerden enfeksiyondan 8 gün, semptomların görülmesinden de 3 gün sonra yapılmaları durumunda en başarılı sonucun alındığını, bu durumda bile hatalı negatif oranının yüzde 20 olduğunu hesap etti.

Kovid-19 ile enfekte olduktan 4 gün sonra yapılan RT-PCR testlerinde ise hatalı negatif oranının yüzde 67’ye çıkabileceği kaydedildi.

Çalışma ekibinden Lauren Kucirka, “Negatif test, kişide semptomlar görülse de görülmese de virüsle enfekte olmadıklarını garanti etmiyor” değerlendirmesini yaptı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık