AktüelGazedda'nın GündemikoronavirusKoronavirüs testi için yeterli kit mevcut

Sağlık Bakanı Ali Pilli toplumsal bir mücadeleden geçildiğine, bunun bir sağlık seferberliği olduğuna dikkat çekti ve herkesi sağduyulu olmaya davet etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 16, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Sağlık Bakanı Ali Pilli toplumsal bir mücadeleden geçildiğine, bunun bir sağlık seferberliği olduğuna dikkat çekti ve herkesi sağduyulu olmaya davet etti.

Corona Virüs ile ilgili yapılan her gerçek dışı bilgi ve açıklamanın toplumu ürkütmekten, bilgi kirliliği yaratmaktan başka bir sonuç yaratmadığını ifade eden Pilli, tetkikler için gerekli olan kitlerin şu an yeterli sayıda olduğunu bu süreçte gerekli olan tıbbi malzeme ile ilaç konusunda da herhangi bir eksiklikleri bulunmadığını vurguladı.

Corona virüsü ile ilgili gelişmeler hakkında sağlık bakanlığının gereken zamanlarda, gereken şekillerde açıklama yaptığını ve yapmaya devam edeceğini kaydeden Pilli, “Bir kez daha önemle vurguluyorum. Bu bir toplumsal sağlık seferberliğidir” dedi.

“Halka önemli görevler düşüyor”

Bu mücadelede halka da önemli görevler düştüğünü dile getiren Pilli, her bir birey üzerine düşeni yapar ve Sağlık Bakanlığıtarafından açıklanan önlem ve tedbirlere uygun şekilde davranırsa bu süreci kolay şekilde atlatabileceklerini vurguladı.

Halkın çok gerekli olmayan hallerde sokağa çıkmaması gerektiğini vurgulayan Pilli, özellikle kronik hastalar ve yaşlıların sokağa çıkmamasının önem arz ettiğini dile getirdi.

Sağlık çalışanlarının bu süreçte özverili bir şekilde çalıştıklarını, hiç kimsenin sağlık personelinin motivasyonunu kirli ve yalan bilgilerle kırmaya hakkı olmadığını kaydeden Pilli şunları ifade etti:

“Kamuoyuna yalan bilgiler aktaranlarla ilgili yasal işlemler başlatılacak”

“Şu anda sağlık hizmetlerimiz en iyi şekilde verilmeye devam etmektedir. Unutulmamalıdır ki sağlık siyaset de dahil her şeyin üzerindedir. Corona Virüs ile ilgili yapılan her açıklama, her gerçek dışı bilginin toplumu ürkütmekten, paniğe sürüklemekten ve bilgi kirliliği yaratmaktan başka bir sonuç yaratmamaktadır. Gerek sosyal medya üzerinden gerekse yazılı ve görsel basında kamuoyuna yalan ve yanlış bilgiler aktaran her kişi ve kurumla ilgili de gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.”

“Kitlerimiz yeterli sayıdadır”

Coronavirüs tetkikleri için gerekli olan kitlerin şu an yeterli sayıda olduğunu da ifade eden Bakan Pilli, “Elimizde şu anda mevcut 850 tane kit bulunmaktadır, 1500 adet de sipariş verilmiştir. Şu ana kadar 36 vakaya test yapılmış ve bunların 6 tanesi pozitif sonuç vermiştir. Bu süreçte gerekli olan tıbbi malzeme ile ilaç konusunda da herhangi bir eksikliğimiz bulunmamaktadır” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı yardımcılarından birinin de  KKTC için görevlendirildiğini söyleyen Pilli, “Herhangi bir sıkıntı durumunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti de yanımızdadır” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık