AktüelDünyaKoronavirüs salgınında ölü sayısı 170’e yükseldi

Çin'de yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınında can kaybı 170'e, salgından etkilenen kişi sayısı ise 7 bin 711’e yükseldi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 30, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Çin’de yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınında can kaybı 170’e, salgından etkilenen kişi sayısı ise 7 bin 711’e yükseldi.

EuroNews’ün haberine göre, Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, Tibet Özerk Bölgesi dışında ülke geneline yayılan salgın nedeniyle 170 kişi hayatını kaybetti, virüsten etkilenen kişilerin sayısı ise bin 370’inin durumu ağır olmak üzere 7 bin 711’e çıktı.

Koronavirüsün merkez üssü Hubey eyaletinde salgının etkisi altındaki kişi sayısı 4 bin 586’ya ulaşırken, can kaybının 162’si bu eyalette kaydedildi.

Açıklamada virüsten etkilenen şüpheli sayısının 12 bin 167’ye yükseldiği bilgisi yer aldı. Bunun yanı sıra, virüsten etkilenenler ile herhangi bir şekilde temasa geçmesi nedeniyle müşahede altına alınanların sayısı ise 81 bin 947’ye çıktı. Bugüne kadar 124 kişi iyileşerek taburcu edildi.

Dünya ne durumda?

Çin anakarası dışında virüsten etkilenen kişi sayısı Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde 8, Makau Özel İdari Bölgesi’nde ise 7’ye yükseldi. “Ülke Geneli Yeni Tip Koronavirüs Salgını Anlık Gelişmeler” platformu verilerine göre dünya çapında virüsten etkilenenlerin sayısı ise şöyle:

Tayland: 14

Japonya: 11

Singapur: 10

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Fransa: 5

Avustralya, Malezya: 7

Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya ve Güney Kore: 4

Kanada: 3

Vietnam: 2

Nepal, Kamboçya ve Sri Lanka: 1

Salgın nasıl başladı?

Yeni tip koronavirüs, ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık’ta tespit edildi. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık’ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha “gizemli” hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

Virüsün kısa sürede Vuhan’dan diğer kent ve eyaletlere sıçraması nedeniyle 22 Ocak’tan bu yana başta Vuhan olmak üzere Hubey eyaletine bağlı 17 kentte toplu ulaşım durduruldu.

Toplu taşımanın yanı sıra eğitim, ticari ve kamu hizmetleri, kafe, sinema, konser ve sergi salonları gibi yerler de geçici olarak kapatılmış durumda.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus Çin’i ziyaret etmiş ve salgınla mücadele konusunda yardıma hazır olduklarını söylemişti. Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi de Ghebreyesus ile görüşmesinde, “Bu salgını bir an önce yenme konusunda inancımız, özgüvenimiz tam, kaynaklarımız var” demişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık