koronavirusKoronavirüs nüfusun yüzde 60’ını hasta edecek

Covid-19 salgını konusu bugünkü gazetelerin de tek ve birinci haber konusu. Virüsün önlemek amacıyla yeni önlemler açıklanırken, dün üç yeni vaka saptandığı, sağlık sisteminin “sınıra ulaştığı” test kiti eksikliği çekildiği kaydedildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 18, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Covid-19 salgını konusu bugünkü gazetelerin de tek ve birinci haber konusu. Virüsün önlemek amacıyla yeni önlemler açıklanırken, dün üç yeni vaka saptandığı, sağlık sisteminin “sınıra ulaştığı” test kiti eksikliği çekildiği kaydedildi.

Fileleftheos manşet haberini “Yayılmayı Önleme Savaşı… Nüfusun Yüzde 60’ının Hastalanacağı Kesin Görülüyor – Doktorlara Dramatik Çağrı… Bütün Ağırlık Hastalığın Salgın Hale Gelmemesi Çabasına Veriliyor… Hastaneler, Başa Çıkabilmek İçin Sadece Acil Vakalar İçin Çalışacak” başlık ve spotlarıyla verdi.

Nüfusun yüzde 60’ı etkilenecek, beklenen ölüm oranı yüzde 0,5

Habere göre Kıbrıs Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, Covid-19’un nüfusun yüzde 60’ını hasta edeceğini, hastalananların yüzde 80’inin ise hafif semptomlarla atlatacağını, yüzde 20’sinin dahiliye servislerinde, bunlardan yüzde 5’inin yoğun bakım servislerinde tedavi edilmesi gerekeceğini, beklenmekte olan Covid-19’a bağlı ölüm oranının da yüzde 0,5 olduğunu değerlendiriyor. 

Özel sektör doktorları bulaşıcı hastalık birimlerinde çalışmak istemiyor

Yatak, malzeme, personel tasarrufu için sadece çok acil vakalarla ilgilenileceği için Rum tarafındaki, devlet ve özel, bütün hastaneler bugünden itibaren halka ‘kapatıldı’. Rum Sağlık Bakanlığı doktorlara, bütün kentlerde sadece Covid-19 ile ilgilenecek özel servislere çalışma çağrısı yaptı.

Rum tarafında yoğun bakım servislerinde 135 yatak ve 130 adet solunum cihazı bulunduğu, İsrail’den 10 solunum cihazı daha sipariş edildiği verildiği bildirildi. Devlet hastanelerinde bulaşıcı hastalık birimlerinin açılmasının çok kritik görüldüğünü ancak personel eksikliği yaşandığı, personel için dikkatlerin özel sektöre çevrildiği fakat özel sektör doktorlarının bulaşıcı hastalık birimlerinde çalışmak istemedikleri kaydedildi.

Vaka sayısı 49’a yükseldi

Gazete güneyde teyit edilmiş covit 19 vakası sayısının 49’a yükseldiği,  bunlardan 27’sinin Covid-19 olduğu teyit edilmiş kişilerle temas eden kişiler olduğu bilgisini de verdi. Rum Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya dayanılarak dün 3 yeni vaka saptandığını, bunlardan 2’sinin daha önce Covid-19 olduğu teyit edilen kişilerle temas edenler ve birinin de Belçika’dan Güney’e giden bir kişi olduğu kaydedildi.

Test kiti eksikliği görülmeye başladı

Politis “Korona Virüsü Testlerinde Eksiklik Gözlemleniyor… Sağlık Bakanlığı Üç Yeni Vaka Açıkladı, Toplam Sayı Özgür Bölgelerde 49, İşgal Bölgelerinde 20” başlıklı haberinde laboratuvar tahlillerinde kullanılan tıbbi malzemede eksiklik görülmeye başlandığını haber verdi.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Covid-19 tahlillerinin belirli protokole göre yapıldığı, (endişeden kaynaklı) gereksiz tahlil yaptırılmasının, tahlile gerçekten ihtiyacı olanlara büyük sorun yaratacağına dikkat çekildi.

Baf devre dışı-Limasol Hastanesi’nde büyük yoğunluk

Gazete yoğun bakım servisinde yatmakta olan bir hastasında Covid-19 saptanmasından sonra içindeki hastalar ve personelle birlikte karantinaya alınan Baf Hastanesi’nin devre dışı kaldığını,  bu nedenle Limasol Hastanesi’nin büyük yoğunluk yaşadığını kaydetti. Referans hastanesi (test sonucu pozitif çıkanların yönlendirildiği) olarak kullanılmakta olan “Mağusa Hastanesi”nde de personel takviyesine ve servislerin büyük oranda boşaltılarak odaların 4’er yataktan 6’şar yatağa çıkarılması işlemine başlandığı belirtildi.

Haravgi haberini manşetten “Sağlık Sistemi Sınırına Ulaştı… Korona Virüs Pozitif Sayısı Artıyor ve Toplam Sayı 49’a Yükseldi… Örnek Almak İçin (tahlil) Malzeme Yok”…Mağusa Hastanesi Başa Çıkamıyor”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık