AktüelkoronavirusMedya OdasıKoronavirüs haberlerini yapan gazeteciler için ipuçları

Basın Emekçileri Sendikası, Koronavirüs haberlerini yapan gazeteciler için, 8 maddelik bir öneri listesi hazırladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 13, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Basın Emekçileri Sendikası, Koronavirüs haberlerini yapan gazeteciler için, 8 maddelik bir öneri listesi hazırladı. Listede, teyit edilmemiş bilgilerin yayınlanmamasından, sansasyonel başlıklardan uzak durulmasına kadar öneriler bulunuyor.

Basın-Sen tarafından yapılan açıklamada, Uluslararası Gazeteciler Ağı’nın yayımladığı raporun Türkçeye çevrilerek, servis edildiği de bildirildi.

İpuçları şöyle:

1- Teyit edilmemiş bilgileri haberlerinizde kullanmayın

Dünya çapındaki her krizde olduğu gibi, Koronavirüs krizinde de kamuoyuna birçok bilgi sunulmaktadır. Bu bilgilerin hepsi de doğru bilgiler değildir. İnternetteki teyit edilmemiş, resmi kurumlar tarafından verilmemiş bilgilerin yayılması okuyucuları yanıltabilir.

2- Olayı anlatmaya odaklanın, analiz yapmaya değil

Büyük ölçekli sorunları anlamak için şu an çok erken. Görüş ve analizler önemli olmasına rağmen, bu aşamada bilgiyi olduğu gibi kamuoyuna yansıtmak, teyit edilmemiş bilgilerin yayılmasının da önüne geçilmesine yardımcı olur.

3- Başlıklarınıza dikkat edin

Okuyucularınızı manşetlerinize yanıltmayın. Yüksek miktardaki bilgi ve sosyal medyadaki tüketim olgusundan kaynaklı olarak, insanların haberlerini çoğu zaman başlıklardan aldığı bilinmektedir. Haberin akılda kalıcı olmasını istememize rağmen, daha fazla tıklama için gerçekleri çarptırmamaya gayret gösterin.

4- Unutmayın: Tüm rakamlar doğu değildir

Veri ve rakamlar gazeteciler için önemli enstrümanlardır. Ancak, küresel salgın durumlarında verilen rakamlar her zaman doğruyu aktarmayabilir. Bir veriyi gazetenizde paylaşmadan önce resmi kurumlardan bilginin doğruluğunu teyit edin.

5- Haberinizi yaparken mümkün olduğunca fazla insanla konuşun

Koronavirüs, ülkeler, şehirler ve sosyal tabakalar arasındaki farklı insan gruplarını, farklı şekilde etkilemektedir. Çin’de etkilenenlerin deneyimi, İtalya’dakilerle aynı değildir. Aynı durum bizim ülkemiz için de geçerlidir. Gazetecilerin insanların içinde yaşadığı farklı gerçeklikleri yakalamak için ellerinden gelenin en iyisini yapma sorumluluğu bulunmaktadır. Dolayısıyla gazetecilerin, haberlerinde geniş bir ağ oluşturması gerekmektedir.

6- Irkçı ifadelerden uzak durun

Küresel salgınların ırkçılık ve yabancı düşmanlığını yayma geçmişi vardır ve Covid-19 da bu noktada, farklı bir durumda değildir. Gazeteciler, haberlerini yaparken farklı dil/din/cinsel kimlik/ırktan insanları aşağılayıcı ya da dışlayıcı bir haber yapmamaya gayret göstermelidir.

7- Doğru kaynaklarla görüşmeye gayret gösterin

İhtiyacınız olan uzmanları ve görüşlerini araştırmaya özen gösterin. Doğru kaynaklarla görüşmeden yapılan haberler, yanlış ya da manipülatif bilginin yayılmasına aracılık edebilir.

8- Heyecan verici olmayan hikayeleri ihmal etmeyin

Koronavirüs gibi küresel salgın haberleri, çarpıcı haberlerin yapılmasına ve “heyecan verici” haberlerin kurgulanmasına sebebiyet vermektedir. Unutulmamalıdır ki, yazılacak her haber ödül almak zorunda değildir. El yıkama yöntemleri ile ilgili yazacağınız; heyecan verici olmayan haberler, hayati önem taşımaktadır. Bu tür haberlerin ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık