koronavirusKoronavirüs aşısının fiyatı belli oldu

Reuters’in duyurduğuna göre, AB, Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşı adayı için doz başına 15.50 Euro, CureVac'ın aşısı için ise doz başına 10 Euro ödemeyi kabul etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 20, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

ABD’li Pfizer ve Alman BionTech şirketleri tarafından geliştirilen ve son olarak yüzde 95 oranında başarı sağladığı ifade edilen koronavirüs aşısının fiyatı belli oldu.

Reuters haber ajansının Avrupa Birliği (AB) ile aşı şirketleri arasındaki görüşmelerde yer alan bir yetkiliye dayandırdığı haberine göre, AB, Pfizer ve BionTech’e doz başına 15.50 Euro (18.34 Dolar) ödemeyi kabul etti.

Yetkili, bunun 200 milyon doz için 3,1 milyar Euro’ya (3,7 milyar Dolar) varan bir toplam fiyat anlamına geleceğini; anlaşma kapsamında 100 milyon doz aşı daha satın alınırsa toplam bedelin 4,65 milyar Euro’ya yükseleceğini söyledi.

Yetkili, AB’nin CureVac’tan ise 225 milyon doz aşı adayı için doz başına 10 Euro (11.84 $) ödemeyi kabul ettiğini, şirketin aşı bedeli olarak belirlediği 12 Euro’dan bir indirim olduğunu ifade etti.

AB yetkilisi, AB’nin Pfizer-BioNTech ve CureVac tarafından geliştirilen yüz milyonlarca aşı adayını garantiye altına almak için 10 milyar Dolardan fazla ödeme yapabileceğini söyledi.

Anlaşma, şirketlerin aşıyı ABD’ye satması durumunda AB’ye tazminat verilmesini de öngörüyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık