AktüelEkonomi PolitikKoronavirüs 86 milyon çocuğu yoksulluğa itti

UNICEF ile Save the Children tarafından yürütülen araştırmanın sonuçlarına göre salgın süresince yoksulluk içinde yaşayan çocukların sayısı yüzde 15 oranında arttı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 29, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Uluslararası yardım kuruluşları UNICEF ile Save the Children yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını  nedeniyle 86 milyon çocuğun daha yoksulluğa itildiğini açıkladı.

İki kurum tarafından yürütülen araştırmanın sonuçlarına göre bu süreçte yoksulluk içinde yaşayan çocukların sayısı yüzde 15 oranında arttı.

Sayı 672 milyona yükselebilir

Yıl sonuna kadar düşük ve orta düzeyde gelire sahip ülkelerde ulusal yoksulluk sınırının altında yaşayan çocukların sayısının 672 milyona yükseleceği tahmin ediliyor.

Yoksulluk içinde büyüyen çocukların üçte ikisi Afrika’nın Sahara Altı ve Güney Asya ülkelerinde yaşıyor. Yoksulluk artışının ise en çok Avrupa ve Orta Asya ülkelerinde görüldüğü belirtiliyor. Kurumlar, bu ülkelerde yoksul çocuk sayısında yüzde 44’e varan artış kaydedildiğini duyurdu.

‘Birçok ailenin geçimini gasp etti’

UNICEF İcra Direktörü Henrietta Fore pandeminin “eşi benzeri olmayan ekonomik ve sosyal bir krize yol açtığını ve dünya çapında birçok ailenin geçimini gasp ettiğini” söyledi.

Fore ailelerin içine düştüğü mali darlığın, yıllardır çocuk yoksulluğuna karşı verilen mücadelenin kazanımlarını ortadan kaldırdığını belirtti. Fore ayrıca hükümetlere çocuk yoksulluğundaki artışa karşı kararlı bir biçimde mücadele etme çağrısı yaptı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık