AktüelMedya OdasıKormazhan: Rapora ambargo uygulandı ve görmezden gelindi

Akademisyen Abdullah Korkmazhan, Müdahalenin Raporu‘nun, Kıbrıs Türk medyasında yeterince yer almaması konusunda açıklamalarda bulundu ve ‘Raporu görüp görmemek sadece o gazetecilerin tercihidir’ dedi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 14, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Akademisyen Abdullah Korkmazhan, Müdahalenin Raporu‘nun, Kıbrıs Türk medyasında yeterince yer almaması konusunda açıklamalarda bulundu ve ‘Raporu görüp görmemek sadece o gazetecilerin tercihidir’ dedi.

Özgür Haber‘de Pınar Barut’un sorularını yanıtlayan Korkmazhan, demokrasi ve barış isteklerinden bahsedip bu çereçevede yayın yapan kesimlerin, rapora ambargo uygulamasını ve görmezden gelmesini büyük bir şaşkınlık ve üzüntü içinde izlediğini söyledi.

Korkmazhan, “Safi çözüm ve barıştan yana olan basının bunu yapıyor oluşu ise çok daha fazla üzüntü verici.

“Gidin daha iyisini yapın”

Yerel basından bazı gazetelerin ‘Rapor Özgür Gazete ve GazeddaKıbrıs’ın özel haberidir’ gibi absürt bir gerekçe sunmalarına da değinen Korkmazhan şunları kaydetti:

“Özel haberdir evet ama egosu tavan yapmış bazı arkadaşların ısrarla ve inatla bu raporu yayınlamaması gerçeği değiştirmiyor. Yapılan bir raporu beğenmiyorsanız, gidin daha iyisini yapın. Biz ‘Raporluyoruz’ grubu olarak Özgür Gazete ve GazeddaKıbrıs ile birlikte bu süreci yürütmeyi tercih ettik. Raporun güvenliği için de bunun yapılması lazımdı”

“Raporu görüp görmemek o gazetecilerin seçimidir”

Burda konuşulmasa da dünya basınının böylesi önemli bir raporu gördüğünü vurgulayan Korkmazhan ve Kıbrıs Türk siyasi tarihinde ilk kez hazırlanan bir raporu yayınlamak için kendilerini konuk aldığını belirtti.

Korkmazhan, “Rapor Özgür Gazete ve GazeddaKıbrıs’ta yayınlandıktan 2 saat sonra bizzat ben tüm basına raporu mail olarak attım. Sosyal medyadan linkler paylaştım. Ama bu bir tercihtir. Bana gönderilmedi demesin kimse çünkü Müdahalenin Raporu’na ulaşmak isteyip istememek, görüp görmemek o gazetecilerin seçimidir” dedi.

Haberin tamamını okumak için tıklayınız >>>

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık